Porozumienie w Żarach. Pracownicy jednostek podległych staroście żarskiemu otrzymają podwyżki

• poniedziałek, 15 Stycznia 2024
  • Regiony

fot. pixabay.com

Po wielu tygodniach negocjacji udało się dojść do porozumienia przedstawicielom związków zawodowych działających w jednostkach samorządowych podległych staroście żarskiemu ze swoim pracodawcą.

12 stycznia 2024 roku Bogusław Motowidełko, przewodniczący ZR Zielonogórskiego NSZZ „S”, przekazał, że w wyniku przeprowadzonych negocjacji z udziałem starosty żarskiego i działających wspólnie związków zawodowych reprezentowanych przez Region Zielonogórski NSZZ „Solidarność” i Odział Regionu w Żarach, organizacje Zakładowe i Międzyzakładowe NSZZ „Solidarność” w jednostkach organizacyjnych Powiatu Żarskiego tj. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żarach, Domu Pomocy Społecznej w Lubsku, Powiatowych Domach Dziecka nr 1 w Żarach i nr 2 w Żarach, Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo Wychowawczych Powiatu Żarskiego, Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach, Starostwie Powiatowym w Żarach – Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Razem Silniejsi – Związek Zawodowy Pracowników Domu Pomocy Społecznej w Lubsku „Zamek” – Związek Zawodowy Pracowników Starostwa Powiatowego w Żarach – zawarto porozumienie z Powiatem Żarskim.

Zwiększenie funduszu płac

Jak podaje przewodniczący, strony uzgodniły że od dnia 1 stycznia 2024 roku wszystkim jednostkom organizacyjnym Powiatu Żarskiego zwiększa się fundusz płac w zakresie pensji zasadniczej o 15 proc. (w przeliczeniu na pełen etat ) w stosunku do roku bazowego 2023 roku. W ramach tego funduszu, każdemu pracownikowi (w przeliczeniu na pełen wymiar etatu) zatrudnionemu w jednostkach organizacyjnych Powiatu Żarskiego obligatoryjnie od 1 stycznia 2024 roku przyznaje się kwotę 280,00 zł do jego płacy zasadniczej.

Po przyznaniu tej kwoty minimalna płaca zasadnicza w jednostkach organizacyjnych Powiatu Żarskiego od 1 stycznia 2024 roku wynosi 4 400,00 zł. Wyjątek od wyżej wymienionych reguł stanowią pracownicy nowo zatrudnieni, na okresie próbnym lub zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych czy innych form zatrudnienia tymczasowego, w przypadku których można zastosować ustawowe wynagrodzenie minimalne, tj. 4 242,00 zł od stycznia 2024 roku oraz 4 300,00 zł od lipca 2024 roku.

Pozostałe do podziału środki funduszu płac przekazane zostaną kierownikom jednostek do rozdysponowania na podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego powyżej kwoty 4 400,00 zł pomiędzy pracownikami.

Źródło: NSZZ „S” Region Zielonogórski