Rozstrzygnięto IV edycję konkursu „Solidarność – droga do wolności”

• piątek, 12 Stycznia 2024
  • Regiony

W czwartek 11.01.2024 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom i finalistom IV edycji konkursu „Solidarność – droga do wolności”. Formuła tego konkursu zakłada, że finał odbywa się zawsze 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. „Tygodnik Solidarność” objął patronat medialny nad konkursem.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem: Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, MEiN, MKiDN, IPN Oddział Białystok, „Tygodnika Solidarność”, Marszałka Województwa Podlaskiego, Starostwa Powiatu Łomżyńskiego oraz Prezydenta Łomży.

Rola edukacji historycznej

Na uroczystość przybyli laureaci i finaliści wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście: Krzysztof Sychowicz – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, Dariusz Paczuski – przewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, Radni Rady Miejskiej Łomży oraz przedstawiciele mediów.

REKLAMA

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Solidarności oraz powitania przybyłych gości. Następnie uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży przedstawili montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Katarzyny Kowalewskiej. Młodzież wykonała znane ballady z czasów Solidarności i pieśni patriotyczne, takie jak: „Mury”, „Piosenka dla córki”, „Modlitwa o wschodzie słońca”, przeplatane wspomnieniami działaczy tamtych czasów. Młodzi artyści zebrali gromkie brawa.

Z uwagą wysłuchano również prelekcji tematycznej dra hab. Krzysztofa Sychowicza, który przypomniał ponurą atmosferę stanu wojennego i cenę, jaką zapłaciło wielu Polaków za sprzeciwianie się reżimowi. Mówił też o niesprawiedliwości dziejowej wobec zasłużonych opozycjonistów i braku rozliczeń ówczesnej władzy.

Wśród gości był także Dariusz Paczuski, przewodniczący zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, który podkreślił wagę edukacji historycznej oraz rolę, jaką odgrywają dzisiaj miejsca związane z wydarzeniami związanymi z dziejami Solidarności.
Na uroczystości został także odczytany list Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, skierowany do uczestników Konkursu i gości przybyłych na uroczystość.

CZYTAJ TAKŻE: Pilne! We wtorek spotkanie władz Solidarności z kierownictwem IPN-u

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

I miejsce – Agata Jabłonowska – II LO
II miejsce – Jakub Nieciecki – I LO
III miejsce – Paweł Gutowski – ZSMiO Nr 5 oraz ex aequo Anna Tarnacka – II LO

Komisja Konkursowa przyznała również wyróżnienia następującym finalistom (w kolejności alfabetycznej): Dybowski Adam (I LO), Gadomski Jakub (ZSEiO Nr 6), Jankowski Aleksander (III LO), Kozikowski Sebastian (I LO), Plona Jakub (ZSMiO Nr 5), Poławska Emilia (ZSWiO Nr 7), Tkacz Gabriela (ZSWiO Nr 7), Zaczek Izabela (II LO).

Pozostali uczestnicy Konkursu otrzymali listy gratulacyjne i drobne upominki.

Nagrody w Konkursie ufundowali: Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Oddział IPN w Białymstoku, Region Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Wojewódzki Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz Prezydent Miasta Łomży i inni anonimowi darczyńcy.

Pomysłodawcami i organizatorami Konkursu są Jolanta Chojnowska, Jolanta Katarzyna Kowalewska i Tadeusz Kowalewski z Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Łomży.

List Piotra Dudy

Do uczestników uroczystości list wystosował Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

REKLAMA

źródło: tysol.pl