Przedstawiciele „Solidarności”, Federacji Związku Zawodowego Górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) i „Kadry” spotkali się z Zarządem JSW. Tematem rozmów były założenia tegorocznej polityki płacowej i postulat strony społecznej dotyczący podwyżek dla pracowników Spółki.
Podczas rokowań wiceprezes JSW do spraw handlu Sebastian Bartos omówił aktualną sytuację rynkową, wskazując na ryzyka i zagrożenia, z którymi Spółka będzie musiała się zmierzyć w roku bieżącym.
Przedstawiono zestawienie obrazujące średnioroczny poziom inflacji w odniesieniu do wzrostu wynagrodzeń na przestrzeni lat 2016-2024.
Następnie Zarząd poinformował reprezentatywne organizacje związkowe, że postulowane wpisanie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń do Planu Techniczno–Ekonomicznego Spółki na dzień dzisiejszy jest niemożliwe.
– Plan ten z uwagi na brak akceptacji Rady Nadzorczej będzie weryfikowany. Obecnie trwają konsultacje w tym zakresie z Kierownictwami Zakładów JSW S.A. – czytamy w notatce ze spotkania.
Pracodawca zaznaczył, iż „w ramach prowadzonej polityki płacowej monitorowana będzie sytuacja związana z wpływem cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziom płacy realnej w JSW S.A. i o ile sytuacja ekonomiczno-finansowa Spółki na to pozwoli, realizowany będzie w porozumieniu z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi, wzrost wynagrodzeń niwelujący negatywny skutek inflacji”.
Po zapoznaniu się z tym stanowiskiem związkowcy zdania nie zmienili.
Podwyżki większe od inflacji
Zdaniem związkowców, wskaźnik wzrostu wynagrodzeń powinien wynieść tyle, ile wyniosła inflacja za rok 2023 plus 1 punkt procentowy.
– Reprezentatywne Organizacje Związkowe nawiązując do wcześniejszych pism skierowanych do Zarządu JSW S.A. w sprawie ustalenia polityki płacowej na rok 2024 wnioskują o podpisanie porozumienia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2024 r. zawierającego wzrost wynagrodzeń uwzględniający poziom wykonanej inflacji za rok poprzedni plus 1 punkt procentowy. Realizacja tego żądania pozwoli uniknąć spadku płacy realnej pracowników JSW S.A. – podkreślili.
Na horyzoncie spór zbiorowy
Zapowiedzieli też, że oczekują podpisania porozumienia płacowego do 24 stycznia.
– W razie braku podpisania porozumienia Reprezentatywne Organizacje Związkowe wejdą w spór zbiorowy z Zarządem JSW S.A. na podstawie Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – oświadczyli.
ZOBACZ TAKŻE: We wrocławskim magistracie podpisano porozumienie
ZOBACZ TAKŻE: Ku pamięci byłego przewodniczącego częstochowskiej Solidarności Kazimierza Macińskiego
źródło: solidarnoscgornicza.org.pl