Podpisano porozumienie w Zakładach Wapienniczych Lhoist SA. Co z jego realizacją?

• wtorek, 02 Stycznia 2024
  • Regiony

Po wielu miesiącach spotkań i dyskusji w Lhoist SA podpisano porozumienie między Związkami Zakładowymi a przedstawicielem Zarządu.

Spór zbiorowy zaczął się w lipcu 2023 r., a porozumienie podpisano 20 listopada 2023 r. „Pomimo wielu trudności, a mianowicie trudności dotyczących podważania istnienia sporu zbiorowego – na co Związki Zawodowe przedstawiły opinie prawne przeczące temu stanowisku, skupiono się na rozmowach, które doprowadziły do podpisania porozumienia” – przekazuje Solidarność Śląska Opolskiego.

Związki Zawodowe nie są w pełni zadowolone z podpisanego dokumentu, ale, jak tłumaczą, dla dobra zakładu Lhoist i dla wynegocjowanych korzyści dla pracowników Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy zdecydowano się na podpisanie.

Jeszcze nie wpisano elementów porozumienia do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy

Niestety, pomimo podpisania porozumienia w dniu 20 listopada 2023 r. do dnia 27 grudnia, czyli powstania powyższej informacji, elementy porozumienia, które miały być wpisane do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, nie zostały tam wpisane. „Pracodawca tłumaczy się, że to skomplikowana sprawa i wymaga czasu” – informują przedstawiciele Solidarności Śląska Opolskiego.

„Liczymy na uczciwość Zarządu, który spełni zapisy porozumienia dotyczącego indeksacji płac w 2023 r. i nie będzie próbował wykorzystać ich w negocjacjach w 2024 r.” – przekazują związkowcy.

źródło: NSZZ „S” Region Śląsk Opolski