Rozstrzygnięcie 9. edycji konkursu ,,Od narodzin Solidarności do współczesności. Polska w latach 1980-2023”

• piątek, 15 Grudnia 2023
  • Regiony

/ fot. Region Częstochowski NSZZ ,,Solidarność"

We wtorek 12 grudnia w IX LO im. Norwida odbyła się uroczystość podsumowania dziewiątej edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Najnowszej Historii Polski ,,Od narodzin Solidarności do współczesności. Polska w latach 1980-2023”.

Konkurs historyczny skierowany był do uczniów częstochowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem było przybliżenie dzieciom i młodzieży najważniejszych wydarzeń z najnowszej historii Polski, które doprowadziły do upadku systemu komunistycznego w Polsce.

Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach. Kategoria skierowana do uczniów szkół podstawowych miała na celu zainteresowanie młodych ludzi wydarzeniami z historii, małej Ojczyzny”, które dotyczyły losów ich rodzin, miejscowości i całej lokalnej społeczności. Uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną i zawrzeć w niej epizod nawiązujący do lat 80-tych i 90-tych XX wieku oraz początków XXI wieku.

W tej kategorii zwyciężyli:

I miejsce – ex aequo:

– Antoni Cichecki, SP nr 33 im. Kownackiej w Częstochowie. Opiekunem ucznia jest Agnieszka Surlej
– Mikołaj Lalak, SP nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie. Opiekunem ucznia jest Magdalena Zarzycka

II miejsce – Paweł Kościelny, SP nr 40 im. Żeromskiego w Częstochowie. Opiekunem ucznia jest Joanna Kromołowska

III miejsce – ex aequo:

– Wiktoria Grabowska, SP nr 26 im. Kościuszki w Częstochowie. Opiekunem uczennicy jest dr Małgorzata Łącka–Małecka
– Lena Dziurkowska, SP nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie. Opiekunem uczennicy jest Magdalena Zarzycka

Wyróżnienie – Julia Wąsik, SP nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie. Opiekunem uczennicy jest Jacek Folaron.

W drugiej kategorii, uczniowie szkół ponadpodstawowych rozwiązywali test wiedzy poświęcony najnowszej historii Polski (lata 1980-2023).

W finale, który odbył się 28 listopada w siedzibie Regionu Częstochowskiego NSZZ, Solidarność”, udział wzięło osiem szkół średnich. Uczestnicy konkursu musieli stawić czoła pytaniom związanym z początkiem działań NSZZ, Solidarność”, kulisami wprowadzenia stanu wojennego, wydarzeniami przełomowego roku 1989 oraz początkami III Rzeczypospolitej.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu 25 testów wyłoniła grono laureatów:

I miejsce – Jan Derda, IV LO im. Sienkiewicza w Częstochowie. Ucznia przygotowała Anna Drabik
II miejsce – Karolina Śpiewak, IV LO im. Sienkiewicza w Częstochowie. Uczennicę przygotowała Olga Witczak
III miejsce – Barbara Tyrała, I LO im. Słowackiego w Częstochowie. Uczennicę przygotowała Agnieszka Wiklińska

Wyróżnienie – Mikołaj Matuszczyk, IV LO im. Sienkiewicza w Częstochowie. Ucznia przygotowała Olga Witczak.

Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się w uroczystej oprawie tzw. montażu słowno-muzycznego: Stan wojenny – Pamiętamy!”, przygotowanego przez uczniów LO im. Norwida.

Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” ufundował dla laureatów nagrody rzeczowe, które wręczała zastępczyni przewodniczącego ZR Dorota Kaczmarek, reprezentująca wraz z Anną Rakocz, przewodniczącą Stowarzyszenia Wiezionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, oraz Zbigniewem Bonarskim ze Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość częstochowską „Solidarność”.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz Przewodniczącego Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ, Solidarność” Jacka Strączyńskiego, a jego organizatorami byli: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ, Solidarność” oraz IX LO im. Norwida, a z jego ramienia nauczyciel historii Dorota Kawka.

Źródło: solidarnoscczestochowa.pl / materiały organizatora