Protest pod siedzibą KGHM w Lubinie

• czwartek, 14 Grudnia 2023
  • Branże

Flaga Solidarność, zdjęcie ilustracyjne / fot. Region Wielkopolska NSZZ Solidarność / Facebook

Około 150 związkowców, głównie z NSZZ „Solidarność” ZG Rudna i Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy ZG Rudna, pikietowało w środę 13 grudnia przed bramą spółki KGHM w Lubinie. Pracownicy domagali się między innymi zmian w układzie zbiorowym pracy.

– Jesteśmy zbulwersowani tym wszystkim, co się dzieje. Pracownicy pracują ciężej, więcej, wydajniej a zarabiają mniej. I nie ma światełka tunelu na poprawę tej sytuacji. Głównym naszym postulatem jest propozycja zmiany w zapisach układu zbiorowego pracy, która będzie gwarantować przyzwoitą wypłatę nagrody z zysków dla wszystkich pracowników naszej firmy – mówił Piotr Trempała, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy ZG Rudna.

O następnych postulatach związkowców mówił Marcin Kaczanowski, przewodniczący NSZZ Solidarność przy ZG Rudna: – Nie chcemy być zmuszani do pracy w weekendy, chcemy jasnych kryteriów przyznawania premii kwartalnych, żądamy powołania specjalnej komisji do zbadania sprawy przetwarzania danych osobowych i przywrócenia do pracy zwolnionych dyrektorów kopalni – wyliczał.

Protestujący w czasie protestu przekazali też przedstawicielom Centrali KGM petycję ze swoimi postulatami. Znalazły się wśród nich takie zapisy jak przywrócenie do pracy pracowników Mirosława Rabendy i Tomasza Wiechcia, zwiększenia funduszy na inwestycje w zakresie poprawy warunków klimatycznych pod ziemią czy godnego i sprawiedliwego traktowania wszystkich pracowników KGHM.

Źródło: zmiedzi.pl / myglogow.pl / tysol.pl