Szósta edycja gry miejskiej „Tropami Solidarności”. „Chcemy uczyć młodych ludzi najnowszej historii naszego kraju”

• poniedziałek, 11 Grudnia 2023
  • Regiony

/ fot. Region Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"

9 grudnia na ulicach Bielsko-Białej odbyła się 6. edycja gry miejskiej „Tropami Solidarności” organizowanej w związku z obchodami rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

W rozgrywce wzięło udział 13 zespołów złożonych z 38 uczniów z ośmiu tamtejszych szkół ponadpodstawowych.

Wydarzenie nie odbyłoby się, gdyby nie pomoc ponad 20 wolontariuszy i kilkunastu działaczy bielskiej opozycji antykomunistycznej.

Tegorocznym zadaniem dla uczestników gry było zorganizowanie w mieście solidarnościowej manifestacji w obronie więźniów politycznych w czasie stanu wojennego. Uczniowie bielskich szkół musieli skontaktować się z innymi konspiratorami, wymyślić hasła i transparenty, wydrukować ulotki w podziemnej drukarni i dostarczyć je do punktów kolportażowych. W tym celu musieli posłużyć się dawną maszyną do pisania czy wykręcić numer na zabytkowym telefonie.

Unikając tajniaków i zomowców, malowali na murach miasta antyrządowe hasła, a Ci, którym się nie powiodło, lądowali na milicyjnym „dołku”.

Uczestnicy trwającej blisko pięć godzin gry miejskiej brali też udział w potajemnym wystawianiu poetyckiego dramatu „Jeremiasz” Karola Wojtyły, szukali zakonspirowanych punktów na terenie miasta, wykonywali zadania specjalne, a na koniec manifestowali przed gmachem bielskiego starostwa. Wszystkie zadania były odpowiednio punktowane, a przyznanie nagród odbyło się w siedzibie podbeskidzkiej Solidarności.

Najlepszą drużyną okazała się grupa używająca konspiracyjnej nazwy „Solidarni w bólu”, którą tworzyli  uczniowie dwóch bielskich szkół: Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych, Elektronicznych i Mechanicznych, używający konspiracyjnej nazwy „V znak Victorii”, a trzecie „Aniołki Solidarności” z  Liceum Ogólnokształcącego nr 5.

Grę miejską zorganizowało stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” razem z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność” i Instytutem Pamięci Narodowej, a głównym sponsorem tego przedsięwzięcia była warszawska Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Realizatorami gry byli harcerze z bielskiego hufca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Oni też stworzyli scenariusz gry, konsultując poszczególne punkty i zadania z dawnymi opozycjonistami.

– To już szósta edycja tej gry, organizowanej przez nasze stowarzyszenie zawsze w okolicach kolejnych rocznic wprowadzenia stanu wojennego. Chcemy poprzez plenerową rozgrywkę i poprzez spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń uczyć młodych ludzi najnowszej historii naszego kraju, upamiętniać tę tragiczną rocznicę i uczcić wszystkich tych, którzy wówczas stracili swą wolność, zdrowie, a nawet życie – powiedział po zakończeniu rozgrywek Bogdan Szozda, prezes Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”, cytowany przez portal lubbie.pl.

Źródło: tysol.pl / lubbie.pl