Sfinalizowane zostały prace nad przygotowaniem szczegółowych wyjaśnień do tekstu Dyrektywy 2022/2041/WE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
Do powołanej przez siebie grupy eksperckiej opracowującej przewodnik po dyrektywie Komisja Europejska obok państw członkowskich, zaprosiła także przedstawicieli europejskich partnerów społecznych. W składzie 8-osobowej delegacji EKZZ, Europę Środkową reprezentował Sławomir Adamczyk z NSZZ „Solidarność”. W trakcie odbywanych od marca 2023 r. comiesięcznych spotkań omawiano kolejne artykuły dyrektywy, wymieniając poglądy jak należy je interpretować w kontekście zróżnicowanej sytuacji stosunków pracy w poszczególnych państwach członkowskich.
-Pojawiła się na przykład kwestia przedyskutowania zakresu podmiotowego i przedmiotowego dyrektywy w odniesieniu do płac minimalnych – wyjaśnia Sławomir Adamczyk. – Jednakże dla nas kluczową była sprawa promowania układów zbiorowych zapisana w art. 4 dyrektywy.
Delegacji związkowej udało się przykładowo uzyskać jednoznaczne stanowisko służb Komisji, że w procesie zamówień publicznych możliwe będzie zapisanie objęcia oferenta układem zbiorowym – zakładowym bądź branżowym jako jednego z kryteriów oceny.
-Oczywiście wszystko zależy od szczegółowych regulacji w każdym z państw członkowskich – dodaje ekspert. – Ale to już rola krajowych organizacji związkowych aby walczyły o odpowiednie zapisy. Nam udało się otworzyć furtkę do zachęt dla pracodawców jeżeli chodzi o układy zbiorowe.
Tekst przewodnika (na razie w języku angielskim) dostępny jest tutaj.
sa