Piotr Duda: Wiele biznesów, w tym wiatrakowe, chce wyprzeć węgiel, bo widzi w nim dla siebie konkurencję

• wtorek, 05 Grudnia 2023
  • Kraj

/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

– Istnieje wiele różnych rozwiązań, jak zgazowywanie węgla, które sprawiają, że węgiel może być zielony, jako paliwo – tylko trzeba tego chcieć. A wiemy doskonale, że ściera się tutaj wiele biznesów, w tym wiatrakowe, które chcą wyprzeć węgiel nie z powodu emisji CO2, ale dlatego, że widzą w nim konkurencję dla swojego biznesu – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący Solidarności w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”.

Dziś w hali PreZero Arena Gliwice odbywa się Akademia Barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na uroczystościach barbórkowych nie mogło zabraknąć przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, którego przy tej okazji zapytaliśmy o znaczenie branży górniczej w strukturze Związku.

– Górnictwo i górnicy to solidarność w Solidarności. To serce naszego związku zawodowego, bo górnicy potrafią walczyć o swoje uprawnienia, ale są także solidarni z innymi zawodami. Nie było chyba akcji związkowej, w której nie braliby udziału górnicy i Ci węgla kamiennego i Ci węgla brunatnego. Górnicy są wielką Solidarnością, bez nich nie wyobrażam sobie funkcjonowania związku zawodowego Solidarności. Są tam, gdzie jest potrzeba wspierać inne branże i zawody. Jeżeli jest potrzeba, to przyjeżdżają do Gdańska, jeżeli była taka potrzeba, przyjechali do Luksemburga, by walczyć o kopalnię Turów. Gdy byłem przewodniczącym Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, to sam doświadczyłem tego dobra i solidarności braci górniczej. To wspaniali odważni ludzie, nie tylko w miejscu pracy, ale też w naszej rodzinie, która nazywa się NSZZ „Solidarność” – powiedział nam Piotr Duda.

Piotr Duda: Węgiel to konkurencja dla wielu biznesów, w tym wiatrakowych

Przewodniczącego Solidarności zapytaliśmy również o przyszłość branży górniczej. Piotr Duda podkreślił, że mieszkańcy Śląska chcą żyć w czystym środowisku, ale nie godzą się z „szaleńczą religią klimatyczną UE” i będą się przed nią bronić.

– Wszystkie słowa, które słyszymy w sprawie zielonej transformacji i „Fit for 55” sprawiają, że zapalają nam się światełka ostrzegawcze. Jestem przekonany, że górnictwo ma przed sobą wiele dobrych lat zysku i wydobycia. Istnieje wiele różnych rozwiązań, jak zgazowywanie węgla, które sprawiają, że węgiel może być zielony, jako paliwo – tylko trzeba tego chcieć. A wiemy doskonale, że ściera się tutaj wiele biznesów, w tym wiatrakowe, które chcą wyprzeć węgiel nie z powodu emisji CO2, ale dlatego, że widzą w nim konkurencję dla swojego biznesu – ocenił szef „S”.

Źródło: tysol.pl