Ksiądz Jerzy może być inspiracją dla młodzieży

• piątek, 01 Grudnia 2023
  • Regiony

– Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko ma potencjał by zostać popkulturowym bohaterem dzisiejszej młodzieży. Porywać ją swoim pacyfistycznym buntem i pokojową walką o godność oraz sprawiedliwość społeczną. Szczególnie w świecie pracy, na który tak narzekają młodzi ludzie – to jeden z wniosków wysnutych podczas II Kongresu bł. ks. Jerzego, który odbył się w dniach 29-30 listopada w Pułtusku. Tygodnik Solidarność oraz portal Tysol.pl objęły patronatem medialnym to wydarzenie.

Powyższa refleksja została wygłoszona przez Barbarę Michałowską, która reprezentowała “TS” podczas panelu pt. “Nie można człowieka czynić narzędziem produkcji i niewolnikiem jego własnych wytworów, bo to obdziera go z jego prawdziwej wartości”. To właśnie temat godności pracownika i poszanowania pracy ludzkiej przewijał się przez większość dyskusji, których punktem wyjściowym były zawsze fragmenty słów księdza Jerzego.

Duchowa pustka świata kapitalizmu

Na kolejnym panelu pt. “Człowiek obfitujący w dostatek materialny, może cierpieć głód. Jest to głód duchowy, głód prawdy, dobra, piękna, głód Boga” prowadzonym przez Konrada Wernickiego z “Tygodnika Solidarność”, w którym udział brała również Barbara Michałowska zwrócono uwagę na częsty brak synergii świata biznesu ze sferą duchową, która przecież może wzbogacać świat pracy. Ważnym tematem, który został poruszony był problem depresji i bardzo dużej skali samobójstw wśród mężczyzn w Polsce, który może właśnie wynikać z głodu ducha. Na koniec przytoczono historię, gdy to w sierpniu 1980 r. ksiądz Jerzy odprawił mszę świętą w Hucie Warszawa. Patron “Solidarności” odprawił mszę świętą w miejscu pozbawionym ducha, w zakładzie pracy, bo jego pracownicy odczuwali głód ducha, głód Boga.

Macierzyństwo jako cnota

Jeszcze wcześniej tego samego dnia Konrad Wernicki miał przyjemność poprowadzić panel pt. “Obywateli nie produkuje się w fabrykach, to w rodzinie pod sercem matek kryje się naród”, którego uczestniczką była Anna Wawrzaszek-Łuc reprezentująca Krajową Sekcję Młodych NSZZ “Solidarność”. Związkowczyni w swojej wypowiedzi przytoczyła postać Marianny Popiełuszko, postaci niezwykłej, silnej duchem i niesamowicie życzliwej, która pod swoim sercem i matczynymi skrzydłami wychowała błogosławionego księdza Jerzego.

Nadzieje Sierpnia 1980

Prawdziwym rarytasem był panel z udziałem legend Solidarności i opozycji czasów PRL. Gośćmi Konrada Wernickiego prowadzącego panel była Pani Ewa Tomaszewska oraz Krzysztof Wyszkowski, a poza nimi również Andrzej Madej i Michał Krzemkowski.
Panel o tytule “Nadzieje z Sierpnia 1980 roku żyją, a my mamy moralny obowiązek pielęgnować je w sobie i z odwagą umacniać w naszych braciach” był znakomitą chwilą na wysłuchanie wspomnień naszych bohaterów, a także pochyleniem się nad dziedzictwem Sierpnia 80 oraz dokonań “Solidarności”, które dziś mogą być zagrożone przez różne środowiska, których celem jest osłabianie Polski.

Kongres księdza Jerzego

Podczas dwóch dni Kongresu odbyły się 2 główne debaty i 14 debat tematycznych. Tytuły debat były myślami Błogosławionego Księdza Jerzego. Tematyka debat została związana z „Katolicką nauką społeczną” w nauczaniu bł. ks. Jerzego. W godzinach wieczornych pierwszego dnia Kongresu odbył się także Recital Jana Pietrzaka, który spotykał się kilkukrotnie z bł. ks. Jerzym.

źródło: tysol.pl