Piotr Duda: Decyzja Sejmu o zmianie handlowej niedzieli jest dobra, ale nie uwzględnia wszystkich postulatów

• środa, 29 Listopada 2023
  • Kraj

Piotr Duda / fot. M. Żegliński

– Decyzja Sejmu o zamianie handlowej niedzieli przypadającej 24 grudnia na niedzielę 10 grudnia jest dobrym rozwiązaniem. (…) Niestety nie uwzględniono drugiego postulatu, aby w tę niedzielę praca odbywała się maksymalnie do godz. 14.00 – komentuje Piotr Duda przegłosowanie przez Sejm nowelizacji ustawy dotyczącej przeniesienia handlowej niedzieli z 24 grudnia na dwie poprzedzające niedziele.

Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W głosowaniu wzięło udział 441 posłów, za nowelizacją opowiedziało się 429 posłów, nikt nie głosował przeciw, a 12 posłów wstrzymało się od głosu. Ustawa wchodzi w życie po upływie dnia następującego po ogłoszeniu.

– komentuje Piotr Duda.

„Przykład, że ugrupowania lewicowo-liberalne traktują kobiety przedmiotowo”

Niestety nie uwzględniono drugiego postulatu, aby w tę niedzielę praca odbywała się maksymalnie do godz. 14.00. Skutkiem tego zamiast ośmiogodzinnego dnia pracy pracowników handlu czeka – przede wszystkim kobiety, w tym szczególnie matki – nawet 16-godz. dzień pracy

– dodaje.