Protestują czeskie związki zawodowe. Piotr Duda pisze list z poparciem

• poniedziałek, 27 Listopada 2023
  • Kraj

Piotr Duda / fot. M. Żegliński

„Sami pamiętamy naszą walkę z liberałami, którzy zdecydowali się wystąpić przeciwko pracownikom, a jednym z ich celów było podniesienie wieku emerytalnego. Dzięki determinacji i wytrwałości ostatecznie udało nam się obronić korzystne rozwiązania. Mam nadzieję, że dzięki Waszej walce stanie się to również w Czechach!” – pisze w liście do Josefa Středuli, przewodniczącego Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych (CMKOS), Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Czeskie związki zawodowe ogłosiły dzisiejszy dzień Dniem Protestów przeciwko polityce tamtejszego rządu.

Czeskie związki zawodowe ogłosiły 27 listopada Dniem Protestów. Cztery z nich przeprowadzają dziś godzinny strajk ostrzegawczy, a związek pracowników szkół – jednodniowy strajk. Dziś odbędzie się także demonstracja „O lepszą przyszłość Republiki Czeskiej”.

„Związki zawodowe były ignorowane”

Jak poinformował Josef Středula, przewodniczący Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych (CMKOS) Czechy doświadczyły w ostatnich latach bezprecedensowej inflacji (15% w 2022 r. i 11% w 2023 r.), która spowodowała ogromny spadek dochodów w ujęciu realnym. Czeski rząd, jak twierdzą związkowcy, na pierwszym miejscu postawił ideologię i obcinając dochody budżetu publicznego, nakazał politykę oszczędnościową we wszystkich sektorach (z wyjątkiem zwiększonego budżetu wojskowego).

„Czeskie związki zawodowe były w dużej mierze ignorowane, gdy opowiadały się za podniesieniem wynagrodzeń i płacy minimalnej oraz ograniczeniem cen detalicznych podstawowych towarów, aby zmniejszyć obciążenie pracowników i ich rodzin. Zamiast tego rząd przeforsował podwyższenie wieku emerytalnego i pakiet oszczędnościowy, co jeszcze bardziej zaszkodzi pracownikom i jeszcze bardziej obciązy podatkami rodziny o niskich dochodach”

– przekazali związkowcy. Czesko-Morawska Konfederacja Związków Zawodowych twierdzi, że wyczerpała wszystkie możliwości poza jedną – strajkiem.

Dlatego ogłoszono, że 27 listopada (czyli dokładnie 34. rocznica strajku generalnego obalenia starego reżimu) będzie Dniem Protestów.

„Cztery związki zawodowe (w tym związki metalowców i urzędników państwowych) przeprowadzą godzinny strajk ostrzegawczy, a związek pracowników szkół – jednodniowy strajk. 27 listopada o godzinie 13:00 CMKOS zorganizuje demonstrację „O lepszą przyszłość Republiki Czeskiej”. Demonstrację współorganizują niezależne związki zawodowe”

– zapowiedzieli związkowcy.

Protesty są skierowane przeciwko polityce oszczędnościowej rządu, obejmującej podwyższenie wieku emerytalnego, podwyżki cen energii, realne obniżki wynagrodzeń, cięcia świadczeń pracowniczych oraz pakiet polityki oszczędnościowej, które zdaniem zwiazkowców pogorszają strandard pracy i życia czeskich pracowników i w rezultacie osłabiają czeską gospodarkę.

„Cierpią ludzie, którzy uczciwie pracują i chcą godnie żyć”

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosował list z poparciem dla protestujących. Napisał w nim bezpośrednio do Josefa Středuli:

„To o czym piszesz jest oburzające! Wydawało się, że to już przeszłość, ale jak widzimy działania przeciwko pracownikom i ich rodzinom wracają ponownie, tak jak to miało miejsce po 2008 roku. Trudno zrozumieć, dlaczego rozwiązania trudnych problemów gospodarczych doszukuje się przede wszystkim starych i nieudanych receptach liberalnych”

– przekazał Przewodniczący.

„Cierpią ludzie, którzy uczciwie pracują i chcą godnie żyć. Najbogatsi, którzy są w stanie skutecznie się obronić się przed dodatkowymi obciążeniami podwyższają wiek emerytalny, obcinają świadczenia i ograniczają wydatki z budżetu na zabezpiecznie socjalne. Politycy, jak to często bywa, okazują się tchórzami, którzy uderzają w najsłabszych”

– dodał.

„Życzę, aby demonstracja przyniosła oczekiwany efekt. Mam nadzieję, że skłoni ona waszych polityków do refleksji i wycofanie się z planowanych reform. Sami pamiętamy naszą walkę z liberałami którzy zdecydowali się wystąpić przeciwko pracownikom, a jednym z ich celów było podniesienie wieku emerytalnego. Dzięki determinacji i wytrwałości ostatecznie udało nam się obronić korzystne rozwiązania. Mam nadzieję, że dzięki Waszej walce stanie się to również w Czechach!”

– przekazał Piotr Duda.

Źródło: tysol.pl