Nagrody Głównego Inspektora Pracy 2023. Bogdan Kubiak wśród wyróżnionych

• czwartek, 23 Listopada 2023
  • Kraj

Bogdan Kubiak / fot. Marcin Żegliński/Tygodnik Solidarność

Na Zamku Królewskim w Warszawie Państwowa Inspekcja Pracy nagrodziła laureatów konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy”. W trakcie uroczystości wręczono również Nagrody Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej oraz Nagrodę Głównego Inspektora Pracy im. Romana Giedrojcia. Laureatem jednej z nagród b ył Bogdan Kubiak. W uroczystości brał udział Piotr Duda, Przewodniczący Solidarności oraz Kazimierz Kimso, szef Regionu Dolny Śląsk „S” i Bogusław Motowidełko, szef „S” regionu zielonogórskiego.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy organizują pracę w sposób zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, a także wzorowo przestrzegają przepisów prawa pracy i legalności zatrudnienia. Pracodawcy oceniani są w trzech kategoriach w zależności od liczby zatrudnionych pracowników – do 50, od 51 do 250 i powyżej 250 osób.

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko i minister Marlena Maląg

fot. Marcin Żegliński

Konkurs ma na celu promowanie pracodawców dbających o bezpieczeństwo swoich podwładnych podczas wykonywania obowiązków służbowych na najwyższym poziomie. Laureaci muszą tez przestrzegać prawa pracy, legalności zatrudnienia i prowadzić dialog społeczny ze związkami zawodowymi.

Tegorocznymi Laureatami Konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca-organizator pracy bezpiecznej” w 2023 r. zostali:

W kategorii zakładów pracy zatrudniających do 50 pracowników:
IWET MARTA LUBAK, MAREK LUBAK z branży implantów ortopedycznych i instrumentariów dla zwierząt. POLMASS S.A. ZBIGNIEW KOTLĘGA z branży produkcji gotowej paszy dla zwierząt gospodarskich. PS LIFT Sp. z o.o. TOMASZ SZYMANOWSKI z branży produkcji, sprzedaży, montażu oraz serwisu urządzeń dźwignicowych.

W kategorii zakładów pracy zatrudniających od 50 do 250 pracowników:
ECO – COLOR Sp. z o.o. Zygmunt Krzysztof Dyks z branży produkcji farb proszkowych, HELI – ONE POLAND Sp. z o.o. JACEK BARANOWSKI z branży obsługi i naprawy statków powietrznych, PGE ENERGIA CIEPŁA S.A. ODDZIŁ ELEKTROCIEPŁOWNIA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM WOJCIECH DOBRAK z branży wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

W kategorii zakładów pracy zatrudniających powyżej 250 pracowników:
FAMOT PLESZE Sp. z o.o. IZABELA SPIŻAK, MARIUSZ DERBICH branży produkcji maszyn do obróbki metali, GUARDIAN CZĘSTOCHOWA Sp. z o.o. MARCIN LESZEK z branzy produkcji szkła i wyrobów szklanych, POLSKIE ZAKŁADY LOTNICZE Sp. z o.o. JANUSZ ZAKRĘCKI z branży produkcji i serwisu śmigłowców i samolotów.

Wśród laureatów Nagrody im. Haliny Krahelskiej znalazł się Bogdan Kubiak odpowiedzialny w związku za struktury branżowe. W laudacji napisano, „Podejmuje działania mające na celu reorganizację systemu ubezpieczeń społecznych, w tym zmianę przepisów dotyczących emerytur pomostowych. W swoich działaniach skupia się na upowszechnianiu rokowań zbiorowych, stanowiących mechanizm regulacji stosunków pracy na poziom ie branżowym i zakładowym. Ponadto wspiera dialog społeczny reprezentując NSZZ „Solidarność” w Radzie Dialogu Społecznego jak również biorąc udział w pracach zespołów problemowych RDS. Sprawował nadzór nad międzynarodowymi projektami badawczo-szkoleniowymi, w tym m.in., „Schemat Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w Sektorze Publicznym” oraz „Wzmocnienie Potencjału NSZZ Solidarność jako krajowego partnera społecznego zaangażowanego w ograniczanie gospodarczych konsekwencji kryzysu COVID-19”.

fot. Marcin Żegliński

Laureatami Nagrody im. Haliny Krahelskiej zostali także Krystyna Dębkowska, Piotr Antoni Dubrownik, dr Aleksandra Hadzik, Jacek Kocięcki, Tomasz Pałasiński, dr hab. Łukasz Pisarczyk, prof. dr hab. Kinga Polańska, poseł Elżbieta Rusecka, Alicja Stefaniak.

Nagrodę Najaktywniejszego Społecznego Inspektora Pracy uzyskali: Andrzej Cieślik, Sławomir Mitrus, Mirosław Pawlak.

Laureatami Nagrody im. Romana Giedrojcia zostali:
Włodzimierz Łabanowski, Dariusz Natkaniec, dr Dariusz Smoliński.

Dariusz Natkaniec z nagrodą

fot. Marcin Żegliński

– To bardzo ważne dla związkowców i szczególnie dla Głównej Inspekcji Pracy, że kolejny raz nagrodzono pracodawców dbających o bezpieczeństwo swoich pracowników. My związkowcy wiemy, że tylko bezpieczną, zgodną z regułami i prawem pracę, można nazwać godną. Odpowiednio zabezpieczony pracownik dobrze wykonuje swoje obowiązki.Bardzo dużo zmieniło się w systemie bezpieczeństwa pracy w obszarach małych przedsiębiorstw do 50 pracowników, tam często trudno było egzekwować BHP oraz przedsiębiorstwach, gdzie istnieją skomplikowane procedury i linie technologiczne. Na szczęście zmienia się mentalność i podejście pracodawców do tych zagadnień. Najważniejsza jest prewencja, nie karanie, a jak widzimy dzisiaj jeszcze nagradzanie pracodawców – mówił „Tygodnikowi Solidarność” Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

fot. Marcin Żegliński

– Dla mnie jako przewodniczącego „Solidarności” jest to bardzo ważne. Nie tak dawno, 12 października odbyła się w Pałacu Prezydencki XV edycja konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, gdzie wyróżniliśmy pracodawców, którzy szanują nie tylko bezpieczeństwo pracy, ale także traktują po partnersku społecznych inspektorów pracy oraz związkowców. To społeczni inspektorzy pracy są na pierwszej linii – dodał Piotr Duda.

Źródło: tysol.pl