Solidarność z Carrefour Polska wezwała pracodawcę do rozmów

• środa, 15 Listopada 2023
  • Branże

Pikieta przed sklepem Carrefour - zdjęcie poglądowe / fot. Krajowa Sekcja Handlu NSZZ "S'

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Carrefour Polska domaga się wydłużenia z 3 do 15 miesięcy gwarancji zatrudnienia dla pracowników sklepów przekazywanych franczyzobiorcom. W ocenie związkowców pracownicy przechodzący do nowych pracodawców są zagrożeni utratą pracy lub znaczącym obniżeniem wynagrodzeń.

Paweł Skowron, przewodniczący „Solidarności” w Carrefour Polska, podkreśla, że z początkiem przyszłego roku franczyzobiorcom przekazane zostaną kolejne markety wraz z pracownikami. Do tej pory takich sklepów było kilka.

– Pracownicy przechodzą do nowych pracodawców na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy i płacy na 3 miesiące. Po upływie tego okresu tracą wszelkiego rodzaju dodatki do wynagrodzenia oraz prawo do świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zostają z podstawowym wynagrodzeniem, sukcesem jest, jeśli uda im się utrzymać umowy o pracę – mówi związkowiec.

Apelują o zabezpieczenia

Dlatego 9 listopada Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Carrefour Polska zwróciła się do pracodawcy o rozpoczęcie negocjacji dotyczących wydłużenia gwarancji zatrudnienia do 15 miesięcy. W piśmie do zarządu sieci związkowcy podkreślili, że pracownicy obawiają się, że po 3 miesiącach nowy właściciel zmieni warunki pracy, obniży pensje lub zwolni część załogi.

– Związek zawodowy domaga się od pracodawcy, aby ten zapewnił pracownikom przechodzącym na franczyzę odpowiednie zabezpieczenie socjalne, takie jak dodatki do wynagrodzenia, dodatki premiowe i fundusz socjalny – czytamy w piśmie zakładowej „S” do pracodawcy.

„Domagamy się równego traktowania”

Paweł Skowron zaznacza, że w sklepach sieci obowiązują podwójne standardy. – We Francji część marketów także jest przekazywana franczyzobiorcom i tam pracownicy otrzymują 15-miesięczne gwarancje zatrudnienia. Domagamy się równego traktowania – podkreśla związkowiec.

Źródło: Krajowa Sekcja Handlu NSZZ „S” / tysol.pl