Solidarność Pracowników Poczty Polskiej złożyła skargę do PIP

• środa, 15 Listopada 2023
  • Branże

Skrzynka pocztowa / fot. pixabay.com

Dotychczasowe rozmowy toczone pomiędzy reprezentacją NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej z MAP Jackiem Sasinem oraz prezesem Poczty Polskiej S.A. Krzysztofem Falkowskim nie przyniosły żadnego postępu w rozwiązaniu sporu zbiorowego.

Jak przekazują związkowcy z Poczty Polskiej, prezes K. Falkowski uzależnia realizację postulatów płacowych od zgody Komisji Europejskiej na wypłatę przez Państwo rekompensaty za świadczenie nierentownych usług pocztowych. Rozmowy będą kontynuowane.

Wniosek o kontrolę

Przedstawiciele NSZZ „S” informują, że w związku z przedłużającym się sporem zbiorowym i brakiem woli pracodawcy do zawarcia porozumienia, względnie protokołu rozbieżności, NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej złożył w dniu 6 listopada 2023 r. skargę do Państwowej Inspekcji Pracy Warszawie.

Związkowcy wnioskują o przeprowadzenie kontroli w zakresie dopełnienia obowiązku rejestracji w Państwowej Inspekcji Pracy sporu zbiorowego pomiędzy Organizacją Międzyzakładową nr 2947 NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej a Poczta Polska S.A. oraz uchylania się strony pracodawcy od podpisania protokołu rozbieżności.

Rozmowy nie przyniosły porozumienia

„Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Warszawie dnia 19 września 2023 roku na swoim posiedzeniu podjęła uchwałę nr 9/2023 (…) o formalnym wystąpieniu do pracodawcy Poczta Polska S.A. z żądaniami:

1. Wzrostu wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników objętych ZUZP w kwocie 1000,00 zł na 1 etat od dnia 1 października 2023 r.
2. Odstąpienia od blokady zatrudnienia nowych pracowników.

(…) Podjęte rozmowy ze stroną pracodawcy w najmniejszym stopniu nie zbliżyły stron sporu zbiorowego do osiągnięcia pozytywnego wyniku w związku z powyższym strona społeczna postanowiła zakończyć etap negocjacji i zaproponowała stronie pracodawcy podpisanie protokołu rozbieżności (…). Do dnia dzisiejszego tj. 06 listopada 2023 roku pracodawca nie odniósł się do inicjatywy strony społecznej jak też nie zaproponował spotkania w tej sprawie” – piszą autorzy wniosku w jego uzasadnieniu.

Źródło: NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej / tysol.pl