Solidarność uczciła Święto Niepodległości

• poniedziałek, 13 Listopada 2023
  • Regiony

W tym szczególnym dla wspólnoty narodowej dniu 11 listopada, związkowcy z NSZZ Solidarność na terenie całego kraju włączyli się lub samodzielnie zorganizowali uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Życzymy wszystkim Polakom, wszystkim obywatelom naszego państwa, aby Polska niepodległa była dla nas bezpieczną ojczyzną. Niech te ideały, o które walczyli nasi przodkowie – które także nam przyświecają – będą wciąż żywe w naszych sercach. Niech każdy kolejny dzień niesie dumę i radość, że żyjemy we własnym kraju. To nasze wspólne święto, więc składamy serdeczne życzenia spokojnego życia w niepodległej, sprawiedliwej ojczyźnie – życzyli wszystkim Rodakom z okazji Święta Niepodległości członkowie Zarządu Regionu Toruńsko Włocławskiego NSZZ „Solidarność”.

Związkowcy z Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego wzięli udział we Mszy Świętej w szczecińskiej katedrze, a po południu złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

W Częstochowie członkowie „S” wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Częstochowy, która odbyła się w tamtejszej Bazylice Archikatedralnej. Nabożeństwu przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Po Mszy, przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego Jacek Strączyński z zastępcami – Dorotą Kaczmarek i Stanisławem Kołodziejczykiem – wzięli udział w Marszu Niepodległości i wraz z kapelanem Regionu ks. Ryszardem Umańskim złożyli wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej.

Związkowcy z Regionu Warmińsko-Mazurskiego na czele z Przewodniczącym Józefem Dzikim, wiceprzewodniczącym Krzysztofem Krzyżaniakiem i Przewodniczącym Organizacji Zakładowej NSZZ „S” Poczta Polska Sławomirem Gałkowskim, a także Sekretarzem ZR Wojciechem Kowalskim wzięli udział w Wojewódzkich Obchodach Święta Niepodległości.

Obecny był również poczet sztandarowy Zarządu Regionu, w którego składzie wystąpili koledzy z „Solidarności” w Michelin, a także sztandar i przedstawiciele Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania.

W Rzeszowie, 11 listopada odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na placu Farnym. Następnie uczestnicy wzięli udział w uroczystej mszy św. w kościele farnym pw. odprawionej w intencji Ojczyzny.

W imieniu Regionu Rzeszowskiego kwiaty złożyli Roman Jakim, przewodniczący ZR i Stanisław Alot, przewodniczący RS EiR.

Uroczystości odbyły się również w przededniu 105 rocznicy Święta Niepodległości. Tak było w Łodygowicach, gdzie gościli 9 listopada Przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie Marek Bogusz i Sekretarz Regionu Łukasz Lewandowski.

105. rocznicę odzyskania niepodległości świętowano również w Regionie Śląska Opolskiego.

źródło: tysol.pl