Globalne związki zawodowe domagają się silniejszej ochrony pracowników w negocjacjach dotyczących traktatu ONZ w sprawie biznesu i praw człowieka.
Globalny ruch związkowy wskazuje, że uregulowanie funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw jest kluczowym wyzwaniem, aby zbudować silną gospodarkę. Od łamania praw człowieka pracowników migrujących w magazynach Amazon w Arabii Saudyjskiej po praktyki marek modowych w Birmie, korporacje ponadnarodowe nie mogą już dłużej ukrywać naruszeń praw człowieka. Nadszedł czas, aby zaktualizować prawo międzynarodowe i wprowadzić przepisy, które powstrzymają praktyki w obszarze łamania praw człowieka.
Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (MKZZ) i Globalne Federacje Związków Zawodowych (Global Unions Federations) przedstawiają swoje żądania w ramach dyskusji na temat międzynarodowego porozumienia mającego na celu uregulowanie obowiązków korporacji ponadnarodowych w zakresie praw człowieka. Dyskusje odbywają się w ramach dziewiątej sesji otwartej międzyrządowej grupy roboczej (OEIGWG), której gospodarzem jest Rada Praw Człowieka ONZ (UNHRC). Negocjacje ONZ w sprawie traktatu dotyczącego biznesu i praw człowieka odbędą się w Genewie w Szwajcarii w dniach 23-27 października. Mówiąc najkrócej globalny ruch związkowy oczekuje wypracowania mocnego i konkretnego tekstu.
Widoczny jest postęp w licznych krajowych przepisach dotyczących praw człowieka w obszarze zasad środowiskowych i społecznych, ale mozaika różnych przepisów na szczeblu krajowym i regionalnym pozwala wielu korporacjom ponadnarodowym na obchodzenie ich obowiązków w zakresie praw człowieka.
– Jest to okazja która zdarza się raz na pokolenie, aby wypełnić poważną lukę w międzynarodowym prawie dotyczącym praw człowieka i położyć kres bezkarności korporacyjnych naruszeń praw człowieka. Będziemy konstruktywnie angażować się w ten proces i domagać się zmian w projekcie regulacji, aby lepiej zagwarantować prawa ludzi pracy – komentuje sekretarz generalny MKZZ Luc Triangle.
Po zapoznaniu się z projektem tekstu, globalne związki zawodowe wzywają do wprowadzenia mocniejszych i bardziej szczegółowych zapisów odpowiadających pierwotnemu mandatowi UNHRC. Ma to na celu skuteczniejsze ograniczenia bezkarności korporacji, w szczególności w zakresie zapobiegania naruszeniom, dostępu do środków zaradczych, odpowiedzialności prawnej i jurysdykcji.
– Istnieją pewne ulepszenia w projekcie tekstu, w odniesieniu do dostępu do informacji, pomocy prawnej i konsultacji z zainteresowanymi stronami. Jednak po prawie dekadzie trwania tego procesu, ludzie pracy zasługują na to, by ich interesy znalazły się w centrum tego porozumienia. Jesteśmy głęboko przekonani, że możemy zbudować konsensus i wypracować prawo, które wypełni tę wielką lukę w prawie międzynarodowym i ochroni interesy ludzi pracy przed naruszeniami i nadużyciami ze strony międzynarodowych korporacji i innych podmiotów gospodarczych – dodaje Luc Triangle.
Dokładny opis postulatów (w języku angielskim) można znaleźć tutaj.
bs