Tadeusz Majchrowicz: Historia zatacza koło. Związek będzie musiał być bardziej aktywny na ulicy niż przy stole

• piątek, 20 Października 2023
  • Regiony

Tadeusz Majchrowicz / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

– Kiedyś chodziliśmy po Warszawie z kratą pomalowaną na czerwono z napisem: pusta cela dla Millera. Myślę, że ta historia zatacza koło i dzisiaj Związek znowu będzie musiał być bardziej aktywny na ulicy niż przy stole negocjacyjnym, bo po prostu nie będzie z kim negocjować – powiedział podczas XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w rozmowie z redakcją Tysol.pl zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz.

– To mój 30. Krajowy Zjazd Delegatów. Podczas mojego pierwszego Zjazdu, były tak ogromne emocje, że niewiele z tego Zjazdu zapamiętałem. Kiedyś Zjazdy były inne niż teraz – bardziej prymitywne, bo świeżo po komunie. O wynikach tego Zjazdu dowiadywałem się później z dokumentów zjazdowych. To było ogromne przeżycie i wielkie święto dla mnie, że mogłem reprezentować region i uczestniczyć wśród wielu znakomitych postaci, którzy w roku 80 byli na pierwszych stronach gazet. Ja wówczas byłem w drugim czy trzecim szeregu, więc dla mnie to było wielkie wydarzenie, kiedy mogłem ze śp. Maciejem Jankowskim być na „ty” i rozmawiać – wspominał Tadeusz Majchrowicz.

– Długo się nie cieszyliśmy tymi zmianami (ustrojowymi – przyp. red.), bo za niedługo premierem został Leszek Miller. Wtedy chodziliśmy po Warszawie z taką kratą pomalowaną na czerwono z napisem: pusta cela dla Millera. To był czas walki, ale w tej walce kształtowały się charaktery ludzi, działaczy, związkowców. To wyszło nam na dobre. Myślę, że ta historia zatacza koło i dzisiaj Związek znowu będzie musiał być bardziej aktywny na ulicy niż przy stole negocjacyjnym, bo po prostu nie będzie z kim negocjować – ocenił wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”

W dniach 19–20 października w Spale obraduje sprawozdawczo-wyborczy XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Krajowy Zjazd Delegatów dokona wyboru władz Związku na kadencję 2023–2028. Zostaną też nakreślone kierunki działań Solidarności na najbliższe lata.

Krajowy Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą stanowiącą w NSZZ „Solidarność”. Stanowią go delegaci wybrani przez walne zebrania delegatów regionów. Delegaci wybierani są według klucza wyborczego uchwalanego przez Komisję Krajową.

Ponadto w skład KZD wchodzą przewodniczący zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. W tym roku na obrady przybędzie 248 delegatów.

Źródło: tysol.pl

Decyzja Prezydium KK ws. przyznania tytułu KGHM Polska Miedź S.A., jako Partnerowi przy organizacji XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”

Partnerami Zjazdu są: