XXXI KZD: Janusz Śniadek: Całe życie poświęciłem realizowaniu ideałów Solidarności

• czwartek, 19 Października 2023
  • Regiony

fot. M.Żegliński

– Żegnamy dziś kilkoro działaczy, którzy postanowili przejść na emeryturę. Ja również podjąłem decyzję i nie kandydowałem na kolejną kadencję do parlamentu. Zdecydowałem o rozpoczęciu nowego etapu mojego życia – powiedział Janusz Śniadek podczas XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów, który obraduje w Spale.

Janusz Śniadek na początku swego wystąpienia podziękował za odznaczenie prezydentowi Andrzejowi Dudzie. – To wyjątkowe i wzruszające – powiedział.

– Żegnamy dziś kilkoro działaczy, którzy postanowili przejść na emeryturę. Ja również podjąłem decyzję i nie kandydowałem na kolejną kadencję do parlamentu. Zdecydowałem o rozpoczęciu nowego etapu mojego życia – powiedział.

– Całe życie poświęciłem realizowaniu ideałów Solidarności – powiedział. Wymieniał czasy swojej działalności w latach osiemdziesiątych, a także w póżniejszym okresie, aż do czasu, kiedy pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – Kiedy stery Związku przejął Piotr Duda, rozpocząłem polityczną drogę. (…) Pierwszą kadencję zasiadałem w Sejmie jako poseł opozycji. Od 2015 roku otworzyły się nowe możliwości, rząd zaczął realizować program poprawy losu pracowników, w tym rzeczy które są najważniejsze, a w nich miałem duży wkład. To przede wszystkim syndrom pierwszej dniówki. Ona ograniczyła prace na czarno

– powiedział Janusz Śniadek. Wymienił także ustawę wprowadzającą zasiłek dla osósb szykanowanych i represjonowanych w stanie wojennym.

– Trzeba było ćwierć wieku, by przyznać to świadczenie. (…) Dzisiaj ono jest na wysokości minimalnej emerytury. Szereg osób represjonowane ma niewielkie emerytury ze względu na swoją działalność i szykany, z jakimi się spotkały, dlatego ten wymiar świadczenia jest bardzo, bardzo ważny – zaznaczył.

Wspomniał także o ustawie dezubekizacyjnej. Ocenił, że jej wprowadzenie, że to swoista sprawiedliwość społeczna, która daje satysfakcję.

– Czuję się spełniony przechodząc na emeryturę i przekazując pałeczkę koleżankom i kolegom. (…) Dziękuję za wspólną drogę. Szczęść Boże Solidarności i Szczęść Boże Polsce – zakończył.

XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”

W dniach 19–20 października w Spale obraduje sprawozdawczo-wyborczy XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Krajowy Zjazd Delegatów dokona wyboru władz Związku na kadencję 2023–2028. Zostaną też nakreślone kierunki działań Solidarności na najbliższe lata.

Krajowy Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą stanowiącą w NSZZ „Solidarność”. Stanowią go delegaci wybrani przez walne zebrania delegatów regionów. Delegaci wybierani są według klucza wyborczego uchwalanego przez Komisję Krajową.

Ponadto w skład KZD wchodzą przewodniczący zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. W tym roku na obrady przybędzie 248 delegatów.

źródło: tysol.pl

Decyzja Prezydium KK ws. przyznania tytułu KGHM Polska Miedź S.A., jako Partnerowi przy organizacji XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”

Partnerami Zjazdu są: