Spór w PeBeKa zażegnany. Podpisano porozumienie i odwołano pikietę!

• piątek, 13 Października 2023
  • Branże

W rozmowach stronę pracodawcy reprezentowali p.o. prezesa zarządu Robert Flak, wiceprezes Mariusz Maliński, dyrektor naczelny ds. nadzoru korporacyjnego w KGHM Alan Steinbarth, przewodniczący Rady Nadzorczej PeBeKa Adrian Ilnicki. Ze strony pracowniczej obecni byli przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PeBeKa Jarosław Pietrykowski i zastępca przewodniczącego Dominik Pasis, działacze ZZPD oraz przedstawiciel pracowników w Radzie Nadzorczej KGHM Polska Miedź SA Przemysław Darowski.

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa SA w Lubinie i ZZPD przedstawili swoje postulaty 5 września br. Rozmowy z pracodawcą przeciągały się, dlatego związkowcy postanowili zorganizować pikietę przed siedzibą spółki.

Manifestację jednak odwołano, ponieważ dzień wcześniej, 10 października, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Spółki oraz KGHM Polska Miedź, na którym udało się osiągnąć kluczowe porozumienie.

Pierwsza zmiana dotyczy nowych zasad wypłaty nagrody rocznej z zysków. Wypłata nagrody na poziomie 8,5 proc. wynagrodzenia rocznego pracownika nastąpi w przypadku osiągnięcia zysku do 10 mln zł, a powyżej tej kwoty zysk będzie dzielony na pół. Jedna część dla pracowników, druga na inwestycje.

Drugi punkt porozumienia pozwoli „ucywilizować” zasady przyznawania premii. W przypadku nieprzyznania premii lub przyznania jej w niepełnej wysokości pracownik będzie miał możliwość uzyskania informacji o powodach takiej decyzji. Będzie też miał możliwość odwołania się do dyrektora ds. zarządzania zasobami ludzkimi.

Trzecia zmiana dotyczy harmonogramu przyrostu odpisu na Pracowniczy Program Emerytalny. W 2024 r. z 3,5 proc. do 5 proc., w 2025 r. z 5 proc. do 6 proc., a w 2026 r. z 6 proc. do 7 proc., osiągając tym samym maksymalną możliwą wysokość odpisu na PPE.

– Dziękujemy całej załodze za gotowość do walki o swoje słuszne prawa pracownicze. Wasza postawa została zauważona przez Zarząd Spółki, co miało wpływ na podpisanie porozumienia. Dziękujemy również w negocjacjach panu Alanowi Steinbarthowi, Przemysławowi Darowskiemu oraz Bogusławowi Szarkowi – podsumowali związkowcy.

źródło: Region Zagłębie Miedziowe