Wielki Wiec Poparcia pracowników samorządowych w Nowej Soli

• piątek, 06 Października 2023
  • Regiony

Trwa wielozakładowa akcja PanDa w jednostkach podległych Prezydentowi Nowej Soli i Staroście Nowosolskiemu. W jej ramach organizowany jest Wielki Wiec Poparcia. Odbędzie się 9 października 2023 roku o godz. 15.15 przed Urzędem Miasta w Nowej Soli.

„Wspieramy wszystkich pracowników prowadzących akcję PanDa i dotyczącej Prezydenta Nowej Soli i Starosty Nowosolskiego” – informują związkowcy. Na podstawie Decyzji Zarządu Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność” podjętej na posiedzeniu w dniu 31 sierpnia 2023 roku Regionalny Sztab Strajkowy organizuje akcję protestacyjną. Wielki Wiec Poparcia odbędzie się przed Urzędem Miasta w Nowej Soli w dniu 9 października 2023 roku o godz. 15.15.

Trwa wielozakładowa akcja PanDa w jednostkach podległych Prezydentowi Nowej Soli i Staroście Nowosolskiemu. Ostatnio NSZZ „Solidarność” w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowej Soli podpisał porozumienie, na mocy którego każdy pracownik miał otrzymać podwyżkę do wynagrodzenia zasadniczego.

„Niestety Pani Starosta wstrzymała realizację tych podwyżek, czyżby obraziła się – tylko na kogo, Radnych Powiatu, czy może protestujących pracowników?” – przekazują związkowcy.

„Nasz postulat nadal nie jest spełniony”

„Dziękujemy mieszkańcom za wsparcie! Mieszkańcy rozumieją naszą walkę o godność i w większości nas popierają. To jest wspaniałe, że mieszkańcy Nowej Soli są z nami. To jest ogromny sygnał dla nas – to oznacza, że nasza walka jest uzasadniona i ma sens. To jest właśnie moc solidarności” – zapewniają organizatorzy akcji.

Dodają, że dzięki strajkom solidarnościowym w latach 80. robotnicy rozpoczęli proces tworzenia wolnej Polski, w której dzisiaj żyjemy. „Teraz ten sam duch solidarności pomoże nam wywalczyć godne podwyżki dla pracowników samorządowych i oświatowych w Nowej Soli – przede wszystkim do wynagrodzenia zasadniczego!” – zapewniają.

Dodają, że dzięki porozumieniu Solidarności z rządem RP już dzisiaj po wprowadzeniu nowych tabel wynagrodzenia zasadniczego pracownicy mają gwarantowane podwyżki.

„Jednak nasz postulat nadal nie jest spełniony. Przede wszystkim walczymy o to, żeby była to podwyżka do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 10% oraz 100 zł dodatku motywacyjnego i do 7 zł na godz. dodatku trudnościowego obejmujących pracowników oświaty” – przekazują.

„Walczymy o godność”

„W tym roku walczymy nie tylko o wynagrodzenia. Walczymy przede wszystkim o naszą godność i szacunek. Nie chcemy dalej przegrywać z kolejnymi inwestycjami w budynki czy chodniki. Chcemy, żeby Pan Prezydent i Pani Starosta w tym roku zrealizowali swoją największą inwestycję, żeby wreszcie zainwestowali w ludzi – w swoich pracowników. Twarzą tego protestu/strajku jest kobieta, bo to kobiety w znacznej większości pracują w jednostkach Dlatego ten strajk staje się również walką o podmiotowość i równe traktowanie kobiet i o to, jak są wynagradzane. Walczymy o to, żeby kobiety zatrudnione przez jednostki podległe Miastu Nowa Sól i Starostwu Nowosolskiemu mogły godnie żyć za swoje wynagrodzenia. Tylko tyle i aż tyle” – apelują związkowcy.

źródło: NSZZ „S” Region Zielonogórski