Nowe porozumienie o Europejskiej Radzie Zakładowej w Tenneco

• piątek, 06 Października 2023
  • Branże

Wiosną 2018 r. koncern Tenneco podpisał umowę przejęcia firmy Federal-Mogul, a jesienią tego samego roku, transakcję sfinalizowano. Jednocześnie dotychczasowi delegaci do ERZ, działający w obu firmach, stanęli przed wyzwaniem powołania nowej europejskiej rady.

„Proces negocjacji z zarządem centralnym rozpoczęliśmy ponad 3 lata temu” – mówi Paweł Dziwosz, polski delegat do nowo utworzonej Rady, a jednocześnie członek jej Prezydium.

„W skład Specjalnego Zespołu Negocjacyjnego weszła część osób, które uprzednio pełniły funkcje delegatów w europejskich radach zakładowych odpowiednio Federal-Mogul i Tenneco – kontynuuje Paweł Dziwosz –Podpisane porozumienie działa na prawie belgijskim, bardziej sprzyjającym stronie pracowniczej niźli prawo brytyjskie, które obowiązywało strony w poprzedniej umowie. Cieszymy się, że pomimo Brexitu, w pracach nowej Rady będą mogli brać udział delegaci z Wielkiej Brytanii. Jednocześnie warto podkreślić, że Polska reprezentacja jest drugą co do liczebności w Radzie. Funkcje delegatów pełnią 4 osoby, z czego ja dodatkowo wchodzę w skład 5-osobowego Prezydium, a z kolei jednym z pięciu zastępców członków Prezydium jest również osoba z Polski. Jako Prezydium Rady zagwarantowaliśmy sobie możliwość odbycia czterech spotkań z zarządem centralnym rocznie, co ważne zdalna forma tych spotkań ma być jedynie alternatywą dla spotkań stacjonarnych i to tylko w przypadku gdy wystąpią uzasadnione okoliczności. Również coroczne posiedzenie plenarne Rady powinno odbywać się w formie stacjonarnej. W porozumieniu uwzględniono również możliwość odbycia posiedzeń w trybie nadzwyczajnym, które mogą być zwołane przez pracodawcę na wniosek Prezydium Rady.”

Jak wiceprzewodniczący europejskiej rady zakładowej ocenia jej perspektywy i sens udziału w jej pracach polskich delegatów?

„Prawda jest taka, że na ten moment nie mamy dużych ponadnarodowych firm z siedzibą w Polsce, w związku z czym polscy pracownicy posiadają utrudniony dostęp do informacji jakie plany względem ich miejsc pracy mają zarządy centralne firm. Europejskie rady zakładowe wydają się być właściwie pozbawione alternatywy jako platformy wymiany informacji i konsultacji z zarządem. Dodatkowo, dobre wykorzystanie rady, pomaga zbudować pozycję organizacji związkowej w Polsce. Lokalny management inaczej traktuje związkowca jeśli ten ma możliwość, czasami częściej niż sami dyrektorzy, spotkać się z zarządzającymi z centrali. Wartością dodaną jest również otwarcie kanałów komunikacji z delegatami z innych krajów. Choć oczywiście sama ERZ to nie jest cudowna odpowiedź na każdy problem i trzeba mieć tego świadomość.”

Wzmiankowana przez Pawła Dziwosza kwestia komunikacji i możliwa dzięki temu koordynacja działań na poziomie transgranicznym może już wkrótce być niezwykle istotna. W koncernie cały czas trwa proces przekształceń właścicielskich. W ubiegłym  roku, powiększoną o Federal-Mogul, grupę Tenneco, nabył z kolei fundusz inwestycyjny Apollo Investment Funds. A to oznacza, że związkowcy zatrudnieni w koncernie muszą liczyć się ze wzrostem presji na tzw. optymalizację zatrudnienia i wynagrodzeń. Dla związków zawodowych może to być kolejne wyzwanie, z którym będą musiały się zmierzyć.

pp