Podlaska „S” wystosowała apel do kierownictwa spółek Pronar i Samasz. Chodzi o poszanowanie praw pracowniczych

• czwartek, 21 Września 2023
  • Regiony

/ Logo NSZZ "Solidarność"

W dniu 19 września br. Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” wystosowało apel do kierownictwa i osób zarządzających w spółkach Pronar i Samasz o poszanowanie praw pracowniczych.

Związkowcy powołali się w piśmie na doniesienia prasy regionalnej, z których wynika, że pracodawcy mogą przerzucać na pracowników ujemne koszty działalności w związku z problemami finansowymi spółek.

– Jest to działanie nielegalne, ponieważ to pracodawca ponosi wszelkie ryzyko związane z prowadzoną działalnością, w związku z którą zatrudnia pracowników, także ryzyko ekonomiczne i kadrowe. Niedozwolone są więc wszelkie działania ograniczające czy pozbawiające pracowników prawa do wynagrodzenia w przypadku, gdy pracodawca znalazł się w niekorzystnej dla niego sytuacji ekonomicznej – zaznaczają związkowcy.

Przypominają również, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikającego z jego osobistego zaszeregowania.

Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „S” zwróciło się także w apelu do białostockiej Okręgowej Inspekcji Pracy o sprawdzenie zgodności przestrzegania przepisów prawa pracy w spółkach Pronar i Samasz.

Źródło: tysol.pl / Region Podlaski NSZZ „Solidarność”