Przedstawiciele oświatowej Solidarności spotkali się z ministrem Czarnkiem

• środa, 20 Września 2023
  • Branże

Spotkanie przedstawicieli KSOIW NSZZ "S" i MEIN / fot. www.gov.pl

Ograniczenie dokumentacji związanej z pracą Zespołów ds. opracowania Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych oraz Wielospecjalistycznych Ocen Poziomu Funkcjonowania Ucznia to temat główny spotkania przedstawicieli KSOIW NSZZ „S” i MEIN. W spotkaniu uczestniczył minister Przemysław Czarnek.

19 września 2023 r. odbyło się spotkanie w sprawie ograniczenia dokumentacji i biurokracji w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki było reprezentowane przez Pana ministra Przemysława Czarnka i Panią Marzenę Machałek pełnomocnika rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego. KSOiW reprezentowali: przewodniczący Waldemar Jakubowski i wiceprzewodnicząca Izabela Lorenz-Sikorska.

Propozycje przedstawicieli KSOiW NSZZ „S”

Problem organizacji i czasu związanego z koniecznością powoływania (nie rzadziej niż dwa razy w roku) zespołów ds. opracowania WOPFU i IPET oraz wynikająca z tego biurokracja od lat sygnalizowane były przez nauczycieli i dyrektorów. Przedstawiciele KSOIW przedstawili kilka propozycji optymalizujących pracę nauczycieli:

1. Powoływanie zespołów tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Uważamy, że jeżeli zaproponowane w WOPFU i IPET rozwiązania sprawdzają się, to nie ma konieczności uruchamiania biurokratycznej machiny tylko po to, aby to potwierdzić. Postulujemy także wydłużenie terminu opracowania WOPFU i IPET do czasu umożliwiającego poznanie ucznia. Termin 30 dni w przypadku nieobecności ucznia uniemożliwia rzetelne opracowanie ww. dokumentów.

2. Ze względu na problem częstej nieobecności rodziców podczas prac ww. zespołów i konieczność uzyskania ich podpisów oraz dostarczenia kopii ww. dokumentów wnioskujemy, aby to rodzic wnioskował o wydanie dokumentu, a w przypadku jego nieobecności podczas prac zespołu podpis rodzica nie był obowiązkowy.

3. Zaproponowano również, aby w szkołach specjalnych i ośrodkach opracowywanie WOPFU i IPET było dobrowolne, uzależnione od decyzji dyrektora i rady pedagogicznej. W szkołach specjalnych i SOSW wszyscy nauczyciele są wysokiej klasy specjalistami w zakresie edukacji i terapii uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie problemy rozwiązywane są na bieżąco w porozumieniu z rodzicami. Konieczność powoływania zespołu często opóźnia pomoc dziecku.

Ponadto związkowcy zaproponowali zmianę organizacyjną dotyczącą realizacji zajęć rewalidacyjnych, które zgodnie z obowiązującym prawem trwają 60 minut. Propozycja zakłada, aby, biorąc pod uwagę trudności organizacyjne związane z ułożeniem planu oraz możliwościami psychofizycznymi uczniów, godzina zajęć rewalidacyjnych trwała 45 minut.

Kolejną propozycją było zwolnienie z konieczności realizacji godzin dostępności przez nauczycieli, których pensum jest wyższe niż 18 godzin. Godzina ich pracy trwa 60 minut, a specyfika realizowanych zajęć polega na stałej dostępności dla ucznia i rodzica, tj. m.in. bibliotekarzy (pensum 30 godz./tyg.) wychowawców świetlic i internatów (30 i 26 godz./tyg.), psychologów, pedagogów i innych specjalistów (22 godz./tyg.).

„Będziemy kontynuować rozmowy”

Przedstawiciele MEiN przybliżyli dotychczasowe działania związane z przygotowaniem narzędzi dla specjalistów i nauczycieli do wykorzystania w ocenie potrzeb i udzielaniu wsparcia. Przedstawili także aktualne prace nad systemem informatycznym, który odciąży nauczycieli od czynności biurokratycznych.

– Będziemy kontynuować rozmowy, a przedłożone propozycje „Solidarności” są zbieżne z kierunkiem prac MEiN. Chcemy, aby rozwiązania były jak najbardziej elastyczne, odciążały nauczyciela i jak najlepiej zabezpieczały interes dziecka – powiedziała wiceminister Marzena Machałek.

– Przyjrzymy się przepisom tak, by nie znalazły się w ich rozwiązania, które będą otwierać przestrzeń do tworzenia niepotrzebnej dokumentacji – podsumował rozmowy minister Przemysław Czarnek.

Przedstawiciele MEIN zadeklarowali odpowiedź na propozycje związkowców do 15 października br.

Źródło: gov.pl/solidarnosc.org.pl/oswiata/tysol.pl