Przewodniczący BKDP, więzień polityczny Aliaksandr Jaraszuk, został przeniesiony do więzienia w Mohylewie. Jak mówi Maksim Pozniakow, pełniący obowiązki przewodniczącego BKDP na emigracji – „wiemy, co go czeka, od początku wywierali na niego dużą presję i teraz nie odpuszczają. Nadal nie wiemy, dlaczego wrzucają go do <<przykrywki>>. Ale jasne jest, że znajdą powód, jeśli będzie rozkaz. Przeniesienie do więzienia zamkniętego dla niego, który jest już w wieku emerytalnym, oznacza nowe wyzwania. Rozumiemy, że w sensie moralnym i fizycznym więzienie zamknięte jest znacznie trudniejsze niż kolonia. Ale są doniesienia, że trzyma się dzielnie” – mówi Pozniakow.
Aliaksandr Jaraszuk został skazany na 4 lata pozbawienia wolności zgodnie z częścią 1 art. 342 (czyny rażąco naruszające prawo), 342 (czyny rażąco naruszające porządek publiczny) i art. 3 par. 361 (nawoływanie do stosowania środków mających na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Białorusi).
Ponadto, trwają masowe aresztowania i zatrzymania pracowników w białoruskich przedsiębiorstwach. W zeszłym tygodniu Azotach Grodno i Palimir Nawapołocku. W Azotach, według wiarygodnego źródła, pracownicy są okresowo zatrzymywani i zabierani w kajdankach. Dzieje się to bezpośrednio w miejscu pracy. Masowe aresztowania miały również miejsce w fabryce „Naftan”, gdzie funkcjonariusze organów ścigania przybyli do przedsiębiorstwa i zabrali kilka osób z ich miejsc pracy. Podstawą zatrzymań jest rzekoma „nielojalność” wobec władz państwowych.
Wcześniej aresztowani więźniowie polityczni ze sprawy „Raboczy Ruch” zostali przeniesieni do kolonii karnych. Wszystkich dziesięciu więźniów zostało oskarżonych o „zdradę stanu”, a także o szereg innych artykułów Kodeksu karnego. Więźniowie polityczni nie przyznali się do winy w tej sprawie. Po tym, jak Sąd Najwyższy pod przewodnictwem sędziego Uładzimira Davydaua rozpatrzył apelacje więźniów politycznych i zatwierdził ich wyroki 28 lipca tego roku, rozpoczął się proces przenoszenia więźniów do kolonii karnych. Wyroki od 11 do 15 lat. Wszyscy skazani aktywiści zostali umieszczeni na listach „ekstremistów”. „Raboczy Ruch” został utworzony w 2020 roku, zrzesza białoruskich pracowników, w tym liderów i działaczy strajków i związków zawodowych. Wśród skazanych jest 6 działaczy Białoruskiego Niezależnego Związku Zawodowego (BKDP).
Czarne listy, aresztowania, represje, usuwanie najlepszych specjalistów, emigracja – na przykładzie systemu zdrowia widać, że działania wymierzone w pracowników wstrząsają i tak już niestabilnym systemem. To w konsekwencji prowadzi do wyzysku pracowników. Na potrzeby zapewnienia opieki zdrowotnej, pod koniec 2021 r. decyzją Ministerstwa Zdrowia Białorusi zwiększono maksymalny dopuszczalny limit pracy przekraczającej normatywny czas pracy. W latach 2021-2022 można było pracować nie 900, ale do 1800 godzin rocznie ponad normę. Dotkliwy niedobór personelu, przy niskich płacach i wielu nadgodzinach, znacząco obniża jakość opieki medycznej. Obniża to również poziom wyszkolenia i profesjonalizmu samego personelu. Brak niezależnych związków zawodowych daje państwu carte blanche do wykorzystywania pracowników służby zdrowia. Państwo jest głównym pracodawcą w tym sektorze.
Tymczasem Parlament Europejski wzywa do wydania nakazu aresztowania Łukaszenki. Rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski 13 września nazywa Aleksandra Łukaszenkę współwinnym deportacji ukraińskich dzieci z okupowanych regionów Ukrainy do obozów na Białorusi, gdzie są poddawane rusyfikacji i ideologicznemu formatowaniu. Parlament Europejski obarcza Łukaszenkę odpowiedzialnością za te zbrodnie wojenne, podobnie jak Władimira Putina i Marię Lwową-Biełową. Reżim Łukaszenki jest również potępiany za udział w agresji Rosji na Ukrainę, w tym dostarczanie broni, stacjonowanie rosyjskich wojsk i grożenie przyłączeniem się do agresji. Parlament Europejski wzywa do postawienia białoruskich przywódców przed Trybunałem Specjalnym za udział w zbrodniach popełnionych przez Rosję. Europarlamentarzyści wzywają również Unię Europejską i państwa członkowskie UE do podjęcia działań w celu ścigania białoruskich urzędników, którzy popełnili zbrodnie agresji, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo przeciwko Ukrainie.
rs