W Zielonej Górze rozmawiano o kształtowaniu wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy

• poniedziałek, 18 Września 2023
  • Regiony

Konferencja ”Kształtowanie wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy” / fot. NSZZ "S" Region Gorzowski

W Zielonej Górze na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się konferencja ”Kształtowanie wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy”.

Konferencja została zorganizowana przez Okręgową Inspekcję Pracy w Zielonej Górze oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” był partnerem konferencji.

„Dlaczego polscy pracodawcy nie chcą zawierać zbiorowych układów pracy?”

Wśród wielu zaproszonych byli: prawnicy, naukowcy, specjaliści z zakresu prawa pracy, przedstawicieli związków zawodowych i środowiska pracodawców. Wśród gości była również Katarzyna Łażewska-Hrycko Główna Inspektor Pracy.

Dlaczego polscy pracodawcy nie chcą zawierać zbiorowych układów pracy? Czy wewnątrzzakładowe regulaminy zatrudniania i wynagradzania wystarczająco chronią pracowników? Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz problemy wynikające z jej interpretacją. To tylko niektóre z zagadnień omawianych na konferencji. Podczas konferencji podkreślono, że tylko niewielka część pracowników w Polsce objęta jest zbiorowymi układami pracy. Jak zaznaczono, warto to zmienić, bo wbrew powszechnej opinii korzystają na tym wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Źródło: NSZZ „S” Region Gorzowski / tysol.pl