Przywrócono do pracy przewodniczącego „S” w PGF

• wtorek, 05 Września 2023
  • Branże

Krzysztof Niedźwiedź / fot. NSZZ "S" Region Środkowo-Wschodni

Przewodniczący organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” w PGF (Polska Grupa Farmaceutyczna) decyzją sądu z początkiem lipca został przywrócony do pracy. Krzysztof Niedźwiedź o sprawiedliwość walczył od września 2021 r.

Wtedy to, na dzień przed zaplanowanymi negocjacjami z przedstawicielkami firmy, Krzysztof Niedźwiedź otrzymał wypowiedzenie z pracy. Jak podkreśla, nie było to dla niego zaskoczeniem, bo pracodawca już wcześniej zwracał się do komisji zakładowej o zgodę na zwolnienie przewodniczącego. I mimo, że takowej nie uzyskał – rozwiązał stosunek pracy z panem Krzysztofem.

„Wiedziałem, że zwolnienie jest bezprawne”

– Wiedziałem, że zwolnienie jest bezprawne, więc od razu zwróciłem się do Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” o pomoc. Wsparli mnie radcowie z działu prawnego i rozpoczęła się batalia w sądzie – wspomina Krzysztof Niedźwiedź. Jednocześnie zostały skierowane doniesienia do prokuratury o utrudnianie działalności związkowej, bo takie działania miały miejsce i do Państwowej Inspekcji Pracy.

Po prawie 2 latach sąd wydał wyrok przywracający przewodniczącego do pracy i zasądził odszkodowanie. Po wyroku sądu pan Krzysztof podkreśla, że warto upominać się o swoje prawa i walczyć do końca, tak jak w jego przypadku. – To zajmuje czas, pochłania koszty, kosztuje wiele nerwów, ale mimo wszystko warto – podkreśla związkowiec. Zachęca więc wszystkich, by nie wierzyli, że jako pracownicy są balastem dla firmy, że nie mają prawa upominać się o lepsze warunki pracy i płacy. – Musimy zrozumieć, że pracownik zadowolony to pracownik wydajny, wszyscy na tym korzystają, a pracodawcy najbardziej – podkreśla.

– Siłą wielu pracodawców jest doskonałe zarządzanie strachem i celowe tworzenie podziałów w załodze. Jedyną skuteczną odpowiedzią z naszej strony powinno być wyzbycie się lęku, jedność i … solidarność. Bądźcie odważni, upominajcie się z godnością o należne prawa, organizujcie się. Żyjemy w XXI wieku, w UE, nie pozwólmy się traktować jak niewolnicy na plantacji bawełny w XIX wieku. Mamy prawo tu być i żyć, mamy prawo do szacunku, godnych warunków pracy i płacy – mówi pan Krzysztof.

Źródło: NSZZ „S” Region Środkowo-Wschodni / Tysol.pl