– Subwencja oświatowa rośnie, ale wciąż jest niewystarczająca. Chcemy, żeby to było przynajmniej 7 proc. PKB. I to też jest postulat z 1980 roku – powiedział przewodniczący oświatowej „S” dr Waldemar Jakubowski.
Symbolicznie 1 września br. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zorganizowała w Warszawie konferencję prasową dotyczącą sytuacji w oświacie.
Przewodniczący oświatowej „S” dr Waldemar Jakubowski przedstawił wówczas postulaty, jakich realizacji Związek domaga się od rządzących.
– To co się zdarzyło w ustawie budżetowej to krok w dobrą stronę. Kwota bazowa wzrosła o blisko 500 zł, to konkretny wzrost, ale poniżej naszych oczekiwań. Od 1980 roku pragniemy stałego powiązania płac nauczycieli ze wskaźnikiem gospodarczym. W tej chwili byłaby to przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw. To nasz postulat, który nie zmienia się od 43 lat. To swoisty skandal, że tak długo musimy się o to dopominać, mimo, że inne branże uzyskały takie powiązanie – mówił szef oświatowej „S”.
Dr Jakubowski podkreślał, że wraz ze skokowym wzrostem wynagrodzeń nauczycieli, zwiększone muszą zostać również nakłady na oświatę. Zdaniem związkowców, powinny one wynieść minimum 7 proc. PKB.
– Subwencja oświatowa rośnie, ale wciąż jest niewystarczająca. Chcemy, żeby to było przynajmniej 7 proc. PKB. I to też jest postulat z 1980 roku – zaznaczył.
Ostatni postulat Solidarności dotyczył standaryzacji warunków pracy nauczycieli.
– System oświaty w Polsce jest bardzo skomplikowany. Bo to nie tylko szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, ale także szkoły dla dorosłych, szkoły specjalne, ośrodki wychowawcze, młodzieżowe domy kultury. Ten system wymaga standaryzacji pracy. Mamy w tej chwili sytuacje, że nauczyciele wykonujący tę samą pracę otrzymują różne wynagrodzenie, zależnie od tego, w jakiej placówce pracują. Czegoś takiego nie powinno być – wskazał Jakubowski.
– Standaryzacja warunków pracy to też kwestia ustalenia obowiązków nauczycieli i innych pracowników oświaty w sposób możliwie sztywny – dodał.
Źródło: tysol.pl