Region Podkarpacki uczcił Dzień Solidarności i Wolności z uchodźcami z Ukrainy

• czwartek, 31 Sierpnia 2023
  • Regiony

fot. Region Podkarpacie / Facebook

Świętowanie 31 sierpnia związkowcy z Podkarpacia rozpoczęli od spotkania z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego z Sanoka.

Pod opieką Stowarzyszenia pozostają uchodźcy wojenni z Ukrainy wschodniej, z takich miast jak: Charków, Zaporoże, Dnipro, Browary, Izjum, a także okolic Odessy i Kijowa. Trafili oni do Sanoka w marcu 2022 roku, a większość z nich stanowią matki z dziećmi.

Stowarzyszenie uruchomiło dla nich świetlicę, świadczy pomoc rzeczową, pomaga w nauce języka polskiego oraz w załatwianiu różnych spraw związanych z ich pobytem w Polsce. Naukę języka polskiego prowadzą jako wolontariuszki nasze koleżanki z oświatowej Solidarności – Joanna Hydzik i Zofia Mazur.

„Wszystkich bliźnich miłować”

Stowarzyszenie kieruje się dewizą swojego Patrona: „Chrześcijaninowi nie wolno żadnego człowieka wykluczyć ze swojego serca, ale powinien wszystkich bliźnich miłować”.

Przewodniczący Zarządu Regionu Krzysztof Fal odpowiedział również na prośbę o zorganizowanie wycieczek, by uchodźmy mogli lepiej zapoznać się z regionem podkarpackim. W tym celu Przewodniczący ZR spotkał się z Dyrektorem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Panem Janem Gancarskim i dzięki Jego uprzejmości w dniu Święta Solidarności, cała grupa bezpłatnie zwiedziła to niezwykłe Muzeum.

– Patrząc na tych ludzi, dzieci i ich Matki, na tą bezsilność w ich oczach, brak możliwości obrony przed tymi zbrodniarzami , jeszcze bardziej potęguje się we mnie złość. Z drugiej strony jestem szczęśliwy, że mogłem chociaż przez chwilę z nimi być, przywitać się, pokazać, że nie są sami na świecie – skomentował wyraźnie wzruszony przewodniczący Krzysztof Fal.

źródło: Podkarpacka solidarność