O działalności opolskiej Solidarności, 21 postulatach MKS z sierpnia 80 roku i porozumieniu “S” z rządem mówił na antenie TVP 3 Opole przewodniczący Zarządu Regionu Śląska Opolskiego NSZZ “Solidarność” Dariusz Brzęczek.
Przewodniczący Zarządu Regionu Śląska Opolskiego NSZZ “Solidarność” Dariusz Brzęczek był 25 sierpnia gościem “Rozmowy dnia” w TVP 3 Opole.
Na początku rozmowy przewodniczący Zarządu Regionu został zapytany o kondycję Solidarności na Opolszczyźnie.
– Związek zawodowy Solidarność jest w trakcie ciągłego rozwoju i myślę, że jest w bardzo dobrej kondycji. Załatwiamy wiele spraw dla pracowników i społeczeństwa w sposób, który przynosi im wymierne korzyści. W województwie opolskim mamy 11 tys. członków w 220 organizacjach zakładowych w najróżniejszych branżach, również w służbach mundurowych –mówił przewodniczący Brzęczek i dodał, że “Solidarność to nie jest zwykły związek zawodowy, ale Związek z duszą”.
Postulaty Sierpniowe: kiedyś i dziś
Przewodniczący Zarządu Regionu mówił również o czerwcowym porozumieniu zawartym pomiędzy Rządem a Solidarnością.
– Uważam, że każde takie porozumienie jest wielkim sukcesem. Działanie związkowe to kropla drążąca skałę. Musimy małymi czy większymi krokami doprowadzać do tego, by Polacy, członkowie Związku i ich rodziny mieli się jak najlepiej – ocenił Dariusz Brzęczek.
Gość “Rozmowy dnia” był również pytany, czy 21 postulatów z Sierpnia ‘80 roku zostało już spełnionych czy Solidarność dalej walczy o ich realizację.
– Dzisiaj jest inna rzeczywistość i niektóre postulaty już do niej nie pasują, ale jest kilka rzeczy, które można śmiało podporządkować naszym czasom. Na przykład walka o wolne soboty. Proszę zaobserwować, że w wielu obszarach tych wolnych sobót nie ma, a widzimy zakusy na niedziele – wskazywał przewodniczący Brzęczek.
– Bardzo istotną rzeczą są także emerytury. Jednym z postulatów z Sierpnia 80 roku było zmniejszenie wieku emerytalnego do 55 lat dla mężczyzn, 50 lat dla kobiet i stażu 35 i 30 lat. Dzisiaj walczymy o emerytury stażowe na poziomie 40 i 35 lat (stażu pracy – przyp. red.), ale dalej jest to aktualne. Jako Komisja Krajowa jasno mówimy, że nie odpuścimy tej walki o emerytury stażowe – podkreślił związkowiec.
Utrudnienia dla działalności związkowej
Przewodniczący ZR Śląska Opolskiego pytany był również o patologie na polskim rynku pracy.
Dariusz Brzęczek jako przykład utrudnienia dla działalności związkowej wskazał przenoszenie siedzib zarządu za granicę.
– Na obszarze województwa opolskiego występują utrudnienia w działalności związkowej. To może nie jest patologia, ale widzimy sytuację, gdzie wielu dużych pracodawców przenosi swoje siedziby poza województwo, a nawet do Luksemburga. To jest utrudnienie, bo nie ma decyzyjnych osób na miejscu. Zdarzają się takie również sytuację, że pracodawcy zwalniają związkowców za działalność związkową. Takie przykłady w ostatnich latach mamy w województwie opolskim, to jest Cegielnia Kozłowice, gdzie zwolniono przewodniczącego i Dobrzeń Wielki ASSA ABLOY, gdzie do dzisiaj od około dwóch lat działacz związkowy jest na marginesie społecznym. Zobaczymy, jak oceni to sąd – wskazywał przewodniczący ZR.
Źródło: tysol.pl / TVP 3 Opole