„Wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze”. Podkarpacka „S” uczciła 43. rocznicę powstania Związku

• poniedziałek, 28 Sierpnia 2023
  • Regiony

/ fot. Lucjan Fejkiel

Region Podkarpacie NSZZ „Solidarność” uczcił 43. rocznicę porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

W niedzielę 27 sierpnia odbyła się Msza Święta w kościele pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krośnie, gdzie związkowcy i przybyli wierni modlili się za Ojczyznę. Nabożeństwu przewodniczył Archidiecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy Regionu Podkarpacie ks. prałat Krzysztof Mijal w koncelebrze z księdzem Kazimierzem Gancarzem.

Ks. Mijal nawiązując do słów Ewangelii: „Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”, mówił o wydarzeniach z 1980 roku, których symbolem stały się cztery porozumienia sierpniowe: w Szczecinie (30.08.1980 r.), w Gdańsku (31.08.1980 r.), w Jastrzębiu (3.09.1980 r.) i Dąbrowie Górniczej (10.09.1980 r.).

Duchowny podkreślił, że to dzięki powstaniu Solidarności w Polsce nastąpiły ogromne zmiany i nie doszło do rozlewu krwi.

– Mamy wolność i niepodległość, lecz nic nie jest dane raz na zawsze. Ciągle trzeba pracować i walczyć, aby tego wszystkiego nie utracić –  mówił kaznodzieja.

Msza Święta zgromadziła wielu działaczy „S” z lat 80. oraz obecnych liderów i sympatyków Związku.

Podobne uroczystości odbędą się w Regionie Podkarpacie 31 sierpnia w Sanoku i Jaśle.

Źródło: Region Podkarpacie Solidarność