Dolnośląska Solidarność modliła się na Górze Iglicznej

• poniedziałek, 21 Sierpnia 2023
  • Regiony

fot. Region Dolny Śląsk NSZZ Solidarność

19 sierpnia dolnośląska Solidarność pielgrzymowała w Sanktuarium Matki Bożej na Górze Iglicznej, gdzie zainaugurowano obchody 43. rocznicy powstania Związku.

Msze Św. odprawił proboszcz Sanktuarium ks. Wojciech Iwanicki. Władze Regionu reprezentowali zastępcy przewodniczącego  Piotr Majchrzak, Grzegorz Makul wraz z członkami prezydium ZR Ireneuszem Besserem i Grzegorzem Malcem.

Nie zabrakło sztandarów związkowych wraz z sztandarem Regionu Dolny Śląsk NSZZ “Solidarność”.

Przybyli także przedstawiciele rządu – sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska oraz radna sejmiku Małgorzata Calińska-Mayer.

Jak co roku, po Mszy Świętej odbył się festyn rodzinny w Marianówce. Obecni byli leśnicy z Lasów Państwowych z dyr. Tadeuszem Łozowskim na czele, a także euro posłanka Anna Zalewska.

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Marii Śnieżnej” na Górze Iglicznej to miejsce wyjątkowe dla opozycji antykomunistycznej. To właśnie w tych okolicach w latach 70. zbierali się działacze walki o niepodległość z Polski i Czechosłowacji, a od 1986 roku ksiądz Adam Dyczkowski organizował tam marsze gwiaździste, w których ludzie przybywali na Górę Igliczną z różnych stron, unikając w ten sposób zatrzymania przez milicję.

W ubiegłym roku za sprawą dolnośląskiej Solidarności do miejscowego sanktuarium Marii Śnieżnej sprowadzone zostały relikwie patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Kliknij, by zobaczyć pełną fotorelację z wydarzenia na stronie Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

źródło: solidarnosc.wroc.pl