Związkowcy z Solidarności uczcili Święto Wojska Polskiego

• czwartek, 17 Sierpnia 2023
  • Regiony

fot. S Region Małopolska

W dniu Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia małopolska Solidarność wzięła udział w krakowskich obchodach organizowanych przez wojewodę Łukasza Kmitę, dowódcę Garnizonu Kraków gen. broni Michała Strzeleckiego oraz dowódcę Garnizonu Kraków-Balice płk pil. Sławomira Byliniaka. Kolejnego dnia, hołd bohaterom oddali także związkowcy z Regionu Częstochowskiego.

W uroczystościach uczestniczyli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa małopolskiego i miasta Krakowa, krakowski Korpus Konsularny oraz przedstawiciele służb mundurowych oraz Wojska.

Uroczystości rozpoczęły się jak zwykle Mszą Świętą w katedrze na Wawelu, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, którego kazanie poświęcone było wyłącznie religijnej, maryjnej wymowie tego dnia.

Dalsza część uroczystości – z udziałem Wojska Polskiego – odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. Tam uroczyście podniesiona została na maszt flaga państwowa i wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie odczytano Apel Pamięci, po którym oddana została salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a orkiestra odśpiewała „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”.

Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” reprezentowany był przez Tomasza Zaborowskiego przewodniczącego Regionu, poczet sztandarowy Regionu oraz członków Komisji Międzyzakładowej działającej przy Zarządzie Regionu, którego tego dnia dwie członkinie: Maria Dobrowolska-Krzysztoforska oraz Alicja Kondraciuk zostały odznaczone przez Wojewodę odznaczeniami państwowymi.

Region Częstochowski

O pamiętnym Cudzie nad Wisłą, zwycięskiej Bitwie Warszawskiej z bolszewikami nie zapomnieli również związkowcy z Regionu Częstochowskiego.

Przewodniczący Jacek Strączyński i jego zastępcy Dorota Kaczmarek oraz Stanisław Kołodziejczyk złożyli 16 sierpnia kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wcześniej w Kościele pw. św. Jakuba odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abpa metropolity częstochowskiego Wacława Depo w intencji Ojczyzny oraz częstochowian – uczestników Bitwy Warszawskiej, w której wziął również udział poczet sztandarowy Regionu w składzie: Jarosław Bernat (chorąży), Marek Noszczyk i Danuta Żyła.

Po Eucharystii nastąpiło wspomniane złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Marszałka, a także przemowy, które wygłosili: Krzysztof Garus, prezes Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość – organizator corocznych uroczystości oraz Jacek Strączyński. Przewodniczący ZR, który zaapelował, by w przyszłym roku wziąć udział bardziej licznie, z dziećmi i wnukami, bo zagrożenie ze Wschodu powtarza się cyklicznie.