Dzień Energetyka. „Niech św. Maksymilian Kolbe nieustannie otacza opieką Was i Wasze rodziny”

• czwartek, 17 Sierpnia 2023
  • Kraj

fot. pixabay.com

W dniu 14 sierpnia obchodzimy Dzień Energetyka. Data ta wiąże się z ustanowieniem w 1991 roku patronem energetyków Świętego Maksymiliana Kolbe, który z zamiłowania był elektrykiem. Na pamiątkę jego męczeńskiej śmierci –14 sierpnia 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz – dzień ten ustanowiono świętem polskiej branży energetycznej.

Życzenia dla Energetyków w dniu ich święta popłynęły od związkowców z Solidarności z całej Polski.

– Z okazji Dnia Energetyka wszystkim Pracownikom sektora energetycznego życzę, aby zawsze towarzyszyło Wam poczucie pewności i stabilności, bezpieczeństwa i satysfakcji z pracy zawodowej. To dzięki Waszemu zaangażowaniu, doświadczeniu i odpowiedzialności możemy czuć się bezpiecznie, mając zagwarantowane stabilne dostawy energii – napisał przewodniczący Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ „Solidarność” Mirosław Brzuśnian.

– Niech Dzień Energetyka będzie okazją do świętowania w atmosferze wspólnej radości, a patron energetyków Święty Maksymilian Kolbe, nieustannie otacza opieką Was i Wasze rodziny – życzył przewodniczący Brzuśnian.

Wszystkim zatrudnionym w branży energetycznej pomyślności i opieki ich Patrona życzył również Franciszek Kopeć, przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”.

– Dziękuje Wam za Wasz wysiłek i w dniu Waszego święta, życzę Wam i Waszym rodzinom wiele satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy. Niech Wasz Patron Święty Maksymilian Kolbe chroni Was w miejscu pracy i wspiera w realizacji planów związanych z życiem prywatnym – napisał przewodniczący Kopeć.

„S” złożyła kwiaty pod tablicą św. Maksymiliana Kolbe

Wcześniej 11 sierpnia członkowie Komisji Międzyzakładowej OM nr 2897 NSZZ „Solidarność” w PGE S.A oraz przedstawiciele Zarządu PGE S.A. dokonali uroczystego złożenia kwiatów pod tablicą św. Maksymiliana Kolbego, znajdującą się w holu głównym budynku PGE SA przy ul. Mysiej 2 w Warszawie.

– Święty Maksymilian Kolbe to patron naszej branży, którego co roku upamiętniamy w szczególny sposób w ramach obchodów Dnia Energetyka. 14 sierpnia br. przypada 82. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanina, który oddał życie, by ratować innych w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Życiowym przesłaniem świętego Maksymiliana Kolbego była służba bliźnim oraz szacunek dla pracy – to wartości bliskie także nam, energetykom – powiedziała Małgorzata Małkowska, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze.