Jest wyrok w sprawie utrudniania działalności związkowej w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie

• poniedziałek, 31 Lipca 2023
  • Branże

Teatr im. Jaracza w Olsztynie / fot. arch.

Sąd Rejonowy w Olsztynie warunkowo umorzył w pierwszej instancji postępowanie karne przeciwko dyrektorowi Teatru im. Jaracza w Olsztynie Zbigniewa B. Dyrektor był oskarżony o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej. Wydany wyrok nie był prawomocny, ale związkowcy nie zdecydowali się od niego odwoływać.

– Wydarzenia związane ze sprawą o utrudnianie działalności związkowej art. 35 ust 1 ustawy o związkach zawodowych w Teatrze Stefana Jaracza w Olsztynie rozpoczęły się w 2018 roku, kiedy to Dyrektor Zbigniew B. nie licząc się ze zdaniem działających w Teatrze, reprezentatywnych organizacji związkowych zaczął dokonywać zmian w Regulaminie Pracy i Wynagradzania. Wiązało się to również ze zmianami personalnymi, a w konsekwencji nieprzedłużaniam umów o pracę, a także zwolnieniami – mówi Krzysztof Krzyżaniak, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „S”. Jak mówi, teatr musiał w związku z tym wypłacać zasądzone odszkodowania zwolnionym pracownikom.

– W porozumieniu z Organizacją Związkową NSZZ „Solidarność” Region wnioskował o kontrolę Okręgowego Inspektoratu Pracy, która wykazała wiele nieprawidłowości i naruszeń prawa pracy. Naszej Organizacji pomagali działacze Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Te dwie organizacje były przez Dyrektora ignorowane,w przeciwieństwie do trzeciego działającego w Teatrze związku zawodowego. Po kontroli PIP oraz kolejnych nieprzyjaznych ruchach Pracodawcy zostało złożone zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Po prawie dwóch latach sprawy toczącej się w Sądzie Rejonowym w Olsztynie zapadł wyrok – opowiada Krzysztof Krzyżaniak.

Podczas rozpraw organizacje związkowe NSZZ „Solidarność” wyraziły swoje poparcie dla koleżanek i kolegów z Teatru organizując pikietę pod Sądem.

– Sąd postępowanie karne wobec oskarżonego Zbigniewa B. warunkowo umorzył na okres 1 roku próby. Ponadto, orzekł od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 2 tys. zł, a także obciążył oskarżonego kosztami sądowymi – poinformował Adam Barczak, rzecznik Sadu Okręgowego w Olsztynie, cytowany przez Wiadomości Gazetę Warmińską.

Jak podaje lokalny portal: „Sąd, podając ustne motywy wyroku, wskazał, że Zbigniew B. dopuścił się popełnienia zarzucanego czynu 'w zakresie mu przypisanym'”. – Niemniej Sąd, mając na uwadze całokształt okoliczności sprawy, doszedł przekonania, że oskarżony zasługuje na dobrodziejstwo instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego – zaznaczył Barczak, cytowany przez „WGW”.

„Dla nas najważniejsze jest uznanie winy Dyrektora”

Po konsultacji z prowadzącym sprawę mecenasem Markiem Lewandowskim ze współpracującej z Regionem kancelarii Teza związkowcy postanowili nie odwoływać się od wyroku ze względu na koszty.

– Ponadto dla nas najważniejsze jest uznanie winy Dyrektora i to, że konsekwencją jest nieprzedłużenie umowy Dyrektorowi – powiedział Zastępca Przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiej „Solidarności” Krzysztof Krzyżaniak. – Liczba spraw o utrudnianie działalności związkowej w Polsce nie powala na kolana. Jest to związane z umarzaniem przez prokuratury wielu takich spraw,co skutecznie zniechęca zgłaszajacych do odwołania się od tej decyzji.Tego typu sprawy są uznane za mało szkodliwe społecznie, z czym się absolutnie nie zgadzamy. Być moze w naszym Regionie będą kolejne zawiadomienia z tego artykułu ustawy o związkach zawodowych – kontynuował Krzytof Krzyżaniak. Organizacja liczy na dobrą współpracę z nowo powołanym Dyrektorem Teatru.

Źródło: tysol.pl/Wiadomości Gazeta Warmińska