Oświatowa Solidarność: Projekt zmian w Karcie Nauczyciela jest dla nas mało korzystny

• piątek, 28 Lipca 2023
  • Branże

/ fot. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" / Facebook

„Projekt zmian w Karcie Nauczyciela procedowany obecnie w Senacie, związany z przywróceniem praw nauczycieli do wcześniejszej emerytury, jest mało korzystny dla naszej grupy zawodowej” – ocenił Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, dr Waldemar Jakubowski.

W dniu 5 lipca br. doszło do spotkania przedstawicieli KSOiW z ministrem Przemysławem Czarnkiem i Sekretarzem Stanu w MEiN Dariuszem Piontkowskim oraz Prezesem ZUS Gertrudą Uścińską. Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „S” reprezentowali: Przewodniczący Waldemar Jakubowski, zastępca Lesław Ordon, członkowie prezydium: Danuta Utrata, Wiesława Stec i Krzysztof Wojciechowski oraz Ewa Dutkiewicz ekspert d.s. ubezpieczeń społecznych wraz z mecenasem Tomaszem Gryczanem.

Przedstawiciele Solidarności „Oświatowej” zgłosili szereg uwag do projektu zmian w Karcie Nauczyciela, związanych z przywróceniem uprawnień nauczycieli do wcześniejszych emerytur, m.in.:

– objęcia uprawnieniem wszystkich nauczycieli (nie tylko zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku),

– wliczaniu do stażu 30 lat pracy okresów składkowych i nieskładkowych (projekt zakłada do obliczania stażu tylko okres składkowy),

– zniesienia ograniczenia w zatrudnianiu emeryta do ½ etatu,

– wprowadzeniu zachęty finansowej poprzez zwiększenie kapitału dla nauczyciela, który podejmie decyzję o kontynuacji pracy aż do uzyskania powszechnego wieku emerytalnego (obecnie nauczyciel odchodzący na emeryturę może ubiegać się o rekompensatę za utracony przywilej , a projekt zmian zakłada jego likwidację).

Przedstawiciele MEiN i ZUS obiecali przeanalizować zgłoszone propozycje zmian pod kątem możliwości wdrożenia ich w proponowanych zmianach w Karcie Nauczyciela. Kolejne spotkanie ustalono na drugą połowę sierpnia.

Źródło: KSOiW ,,Solidarność”