Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Święte Krowy w Senacie

• wtorek, 25 Lipca 2023
  • Kraj

Najnowsza okładka Tygodnika Solidarność

– Przyjęcie przez Senat poprawek wyłączających z nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw zapisów dotyczących zwiększenia ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy należy uznać za haniebne. Podobnie jak skandaliczną wypowiedź senator Magdaleny Kochan o hodowaniu świętych krów będącą absolutnym skandalem pokazującym prawdziwe oblicze zarówno pani senator, jak i zresztą wszystkich głosujących przeciwko zwiększonej ochronie pracowników. Znamienne jest, że to właśnie senatorowie, zawdzięczający swoją pracę wyborom zwykłych ludzi, będących bardzo często pracownikami, korzystający z ochrony w postaci immunitetu, którego nie zrzekają się nawet w oczywistych sprawach, a nierzadko wykorzystują, aby uchronić się przed konsekwencjami swojego zachowania, odmawiają ochrony zwykłym ludziom, nazywając ich świętymi krowami – pisze redaktor naczelny Michał Ossowski w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.

– Senackie poprawki do przyjętej przez Sejm 16 czerwca 2023 r. ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw mają zmienić jej zakres podmiotowy i przedmiotowy. Wpłynąć w kierunku niekorzystnym dla pracowników chronionych, kobiet w ciąży, matek karmiących i mających dzieci do lat czterech, działaczy związkowych w zakładach pracy – alarmuje Teresa Wójcik w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”.

Opozycja sypie piasek w oczy polskim pracownikom

– Sprawa głosowania nad rzeczywistą ochroną pracowników szczególnie chronionych pokazuje jak w soczewce, jak interesy beneficjentów procedowanych zmian stają się nieważne w obliczu walki politycznej. Senatorowie opozycji uznali, że lepiej będzie odrzucić te rozwiązania z powodu rozmijającej się z tą senatorów z PiS-u filozofii dotyczącej procedowania ustaw. „Opozycja sypie piasek w tryby” – komentował głosowanie senator Ryszard Majer. Szkoda, że ten piasek sypie nie tylko przeciwnikom politycznym, ale przede wszystkim pracownikom czekającym na wprowadzenie w życie potrzebnych rozwiązań – wskazuje Barbara Michałowska w swoim tekście „Kogo naprawdę chcemy wybrać”.

– Związek zawodowy działa w interesie wszystkich pracowników, ale tylko jego członkowie płacą składki, a ponadto są szczególnie narażeni na bezprawne działania pracodawcy: szykany, wykluczenie, pominięcie przy awansach czy nawet zwolnienie z pracy. To główne powody, dla których Solidarność domaga się skutecznej ochrony działaczy związkowych i podniesienia limitu ulgi z tytułu składek wpłaconych na rzecz związku zawodowego – pisze z kolei Marcin Krzeszowiec.

Co jeszcze w numerze?

„Walka na prawicy” – Jakub Pacan o przedwyborczym starciu pomiędzy PiS-em a Konfederacją.

„Paliwa kopalne – 82 proc. prądu na świecie” – Teresa Wójcik o mobilizacji przeciw polityce klimatycznej.

„Pożądane zmiany w NATO” – rozmowa Jakuba Pacana z prof. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim, przewodniczącym Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Kancelarii Prezydenta RP o wynikach szczytu NATO w Wilnie.

„Gorzkie owoce rewolucji” – o zamieszkach we Francji i rocznicy zburzenia Bastylii pisze Agnieszka Żurek.

„Polskie firmy zarabiają w ONZ miliony” – tekst autorstwa Wojciecha Kuleckiego i wiele więcej…

W numerze znajdują się również felietony Karola Gaca, Waldemara Binieckiego, Marka Jana Chodakiewicza, Rafała Wosia i Tadeusza Płużańskiego.

www.tysol.pl