Solidarność wzięła udział w obchodach święta sądeckiej Policji w Krynicy–Zdroju

• poniedziałek, 24 Lipca 2023
  • Regiony

fot. Policja Nowy Sącz / Facebook

Uroczystym apelem uczczono na Sądecczyźnie 104. rocznicę powołania Policji Państwowej. Wydarzenie odbyło się w miniony czwartek 20 lipca w Krynicy–Zdroju. Dla przybyłych zorganizowano również piknik profilaktyczno–edukacyjny, na którym prezentowano sprzęt używany przez służby mundurowe, a także zachęcano do wstąpienia w szeregi Policji.

W wydarzeniu udział wzięli: Arkadiusz Mularczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, posłowie Barbara Bartuś i Urszula Nowogórska, senator Wiktor Durlak, nadinsp. Michał Ledzion – Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, Wojciech Piech – Sekretarz Województwa Małopolskiego, Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza, Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki, Radni Województwa Małopolskiego Marta Mordarska, Jadwiga Wójtowicz i Stanisław Pasoń, Marian Skrzypiec – Honorowy Konsul Republiki Indonezji w Krakowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu Sądecczyzny, a także duchowieństwo, w tym kapelani Policji – ks. prof. drem hab. Stanisław Sojka oraz ks. drem Kazimierz Fąfara, przedstawiciele małopolskiego garnizonu Policji, w tym komendanci powiatowi Policji w Bochni, Gorlicach i Limanowej

Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność reprezentowali Tomasz Zaborowski, przewodniczący Regionu oraz Adam Lach, Krzysztof Kotowicz i Daniel Pokuta jego zastępcy. Obecny był też Jacek Łukasik przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność”.

Uroczystości przed budynkiem Pijalni Głównej rozpoczęły się od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu insp. dr. Krzysztof Dymura, który podziękował podwładnym za ich wzorową postawę zarówno w czasie służby, jak i po niej. Słowa podziękowania skierował także do rodzin funkcjonariuszy i emerytowanych policjantów. Kolejnym punktem było wręczenie odznaczeń i awansów. Pięciu funkcjonariuszy otrzymało brązową odznakę „Zasłużony Policjant” nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a 114 policjantów otrzymało awans na wyższe stanowiska służbowe.

Wręczono także Brązowe Krzyże za Zasługi dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji. Tym odznaczeniem zostali uhonorowani insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu oraz Krzysztof Kotowicz – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność.

Następnie Złotym Krzyżem za Zasługi dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów został uhonorowany st. chor. sztab. Andrzej Baziak – Przewodniczący Sekcji Straży Granicznej w Krajowej Radzie Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Mieczysław Orczykowski – Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Sączu.

źródło: tysol.pl / nowy-sacz.policja.gov.pl