Impas w HKScan

• piątek, 07 Lipca 2023
  • Branże

Zakład HKScan / fot. Solidarność w HKScan

Kolejne, drugie już spotkanie dotyczące podwyżek płac w firmie HKScan nie przyniosło oczekiwanego przez NSZZ „Solidarność” rezultatu, tym samym nie powiodło się zakończenie sporu zbiorowego, pomimo, że spotkanie odbyło się z udziałem mediatora.

Dotychczas osiągnięto porozumienie co do wysokości podwyżek płac. Pula środków wstępnie rozdysponowana została w sposób uwzględniający staż pracy, doświadczenie i umiejętności zatrudnionych.

Kość niezgody

Wzrost wynagrodzeń został podzielony na dwie transze: od 1 czerwca i od 1 października bieżącego roku do końca maja 2024 roku – według propozycji związku. Propozycja pracodawcy – pierwsza transza od 1 czerwca 2023, druga od 1 stycznia 2024 do 31 maja 2025 roku. Termin zakończenia obowiązywania podwyżek, stał się „kością niezgody”. Dyrekcja firmy uważa, iż wysokość ustalonych podwyżek powinna obowiązywać do końca maja 2025 roku. Jak przekazuje Emilia Janicka z Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność, związkowcy nie akceptują tak długiego okresu obowiązywania podwyżki, powołując się m.in. na wciąż wysoką inflację.

Fabryka jest częścią dużego fińskiego koncernu mięsnego Hkscan operującego w Skandynawii. W Polsce, w Świnoujściu znajduje się jeden zakład zajmujący się przetwórstwem boczku. „Solidarność” jest jedyną organizacją związkową w zakładzie.

Tysol.pl