Marian Król wybrany przewodniczącym Regionu Środkowo-Wschodniego na kadencję 2023-2028

• środa, 28 Czerwca 2023
  • Regiony

fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Na XXXIII Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Delegaci ponownie obdarzyli zaufaniem dotychczasowego przewodniczącego ZR Mariana Króla.

W dniach 27-28 czerwca odbywa się XXXIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

Obrady poprzedziła Msza Św. w intencji Ojczyzny i Członków NSZZ „Solidarność” w kościele pw. Św. Józefa w Świdniku.

Następnie delegaci udali się do ośrodka „Lachówka” w Świdniku, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie XXXIII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego.

Po wyborze Prezydium WZDR i przyjęciu porządku zebrania przystąpiono do wyłonienia Komisji Mandatowo – Wyborczej, Komisji Skrutacyjnej, Komisji Uchwał i Wniosków oraz Protokolantów.

Następnie swoje przemówienia wygłosili zaproszeni goście, a sprawozdanie Zarządu Regionu za okres kadencji 2018–2023 przedstawił dotychczasowy przewodniczący Marian Król.

Kolejnym punktem zebrania były wybory Przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „S”. O funkcję ubiegało się dwóch kandydatów: dotychczasowy przewodniczący Marian Król oraz Sławomir Kamiński z Grupy Azoty Puławy.

Delegaci w tajnym głosowaniu zdecydowali, że funkcję tę będzie pełnił ponownie Marian Król, który zdobył 102 ważne głosy Delegatów. Jego kontrkandydat uzyskał 82 głosy.

W rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” przewodniczący Marian Król podziękował za ponowne obdarzenie go zaufaniem przez Delegatów i podkreślił, że jednym z głównych zadań, które stawia przed sobą kierowany przez niego Region jest utrzymanie uzwiązkowienia i rozwój Związku.

– Jako Przewodniczący wspólnie z Zarządem Regionu staramy się utrzymać uzwiązkowienie na jak najwyższym poziomie. W minionej kadencji zarejestrowaliśmy 9 tys. nowych członków. Stawiamy na rozwój i skutecznie bronimy związkowców, którym dzieje się krzywda. Myślę, że pozycja Solidarność w Lublinie i całym regionie jest znacząca, o czym świadczy chociażby frekwencja na Papieskim Marszu Wdzięczności, gdzie na apel Solidarności odpowiedziały tysiące ludzi. To świadczy o społecznym zaufaniu, które również staramy się budować włączając się w organizację wydarzeń sportowych, takich jak Lubelska Biegowa Triada Pamięci – powiedział nam przewodniczący Król.

W czasie posiedzenia wybrano również członków Zarządu Regionu na kadencję 2023-2028 oraz delegatów na XXXI Krajowy Zjazd Delegatów, który odbędzie się w październiku w Spale.

Tysol.pl