Ponad 200 pływaków amatorów uczestniczyło w sztafecie pływackiej w Jastrzębiu-Zdroju. Impreza odbyła się 26 sierpnia na Krytej Pływalni Laguna i była jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 43. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Imprezę wsparł finansowo Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.
Najmłodszą uczestniczką sztafety była 2,5-letnia dziewczynka, której w „oponce” udało się pokonać 6 długości basenu, czyli 150 metrów. Najstarszy uczestnik miał 84 lata. W sumie na starcie pojawiło się ponad 200 osób. Żeby otrzymać pamiątkowy medal, trzeba było przepłynąć co najmniej 15 długości basenu, co udało się blisko 180 pływakom. – Wiele osób pokonało znacznie dłuższy dystans, a dwie panie przepłynęły po 6 km. Amatorzy chętnie biorą udział w takich wydarzeniach, bo mają możliwość sprawdzenia swoich możliwości – mówi Stanisław Haśkiewicz, prezes Klubu Rekreacyjno-Sportowego Morsy.pl, organizator sztafety.
Na pływalni obecni byli także uczestnicy wydarzeń sprzed 43 laty, którzy odpowiadali na pytania dzieci i młodzieży dotyczące strajków w jastrzębskich kopalniach w 1980 roku i podpisaniu porozumienia z przedstawicielami strony rządowej.
Pomysł zorganizowania wydarzenia sportowego, towarzyszącego obchodom kolejnej rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego pojawił się wiele lat temu w kopalni Zofiówka. Stanisław Haśkiewicz był wówczas pracownikiem tej kopalni i członkiem zakładowej „Solidarności”. – Jako były sportowiec zaproponowałem sztafetę pływacką. Czas pokazał, że to był bardzo dobry pomysł, a wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz obchodów – mówi.
Porozumienie Jastrzębskie było jedną z czterech umów społecznych podpisanych na przełomie sierpnia i września przez strajkujących robotników z rządem. Dzięki zapisom tych tzw. porozumień sierpniowych narodził się NSZZ „Solidarność”.
Źródło: Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność” / aga