42 rocznica powstania „Solidarności” w Gorzycach

• piątek, 07 Października 2022
  • Regiony

2 października związkowcy z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Federal Mogul Gorzyce uczcili rocznicę powstania Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w 1980 roku.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. sprawowaną w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Franciszka Salezego i św. Andrzeja Boboli przez proboszcza ks. dr Mariusza Kozłowskiego. Przed ołtarzem stanął poczet sztandarowy NSZZ „Solidarność” Federal Mogul Gorzyce.
W czasie Eucharystii modlono się wspólnie za związkowców z NSZZ „Solidarność” i środowiska pracownicze, za dobrą współpracę pracowników i pracodawców. W modlitwie wspomniano śp. księdza dziekana Władysława Drewniaka, wiezionego w stanie wojennym, zasłużonego kapelana NSZZ „Solidarność” w Gorzycach i naszym Regionie.
Po Eucharystii i wspólnej modlitwie za Ojczyznę słowami księdza Piotra Skargi złożono kwiaty pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność.”
W imieniu „Solidarności” Przewodniczący MOZ Federal Mogul Zdzisław Mikus podziękował za liczny udział w tej uroczystości oraz wspomniał o kapłanach, dzięki którym, „Solidarność” powstała i trwa obecnie.
Wspomniał o Świętym Janie Pawle II, błogosławionym Księdzu Jerzym Popiełuszce, biskupie Edwardzie Frankowskim, śp. Księdzu Władysławie Drewniaku. Po uroczystej Mszy Świętej w domu parafialnym odbyło się spotkanie rocznicowe, podczas którego Przewodniczący Regionu Andrzej Kaczmarek wręczył odznaki „Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska”: Kazimierzowi Ludwikowi, Andrzejowi Stasiakowi, Czesławowi Śpiewakowi i Tomaszowi Wojciechowskiemu – związkowcom z Federal Mogul.

Region Ziemia Sandomierska