Organizatorem Pielgrzymki był Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
W niedzielę 26 listopada, pracownicy polskich kopalń po raz 33. przybyli na Jasną Górę, by podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski i prosić o dalsze błogosławieństwo dla siebie, swoich rodzin i całego górnictwa.
Pielgrzymka odbywała się tradycyjnie przed obchodzonym 4 grudnia świętem górniczym „Barbórką”. Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S” Jarosław Grzesik mówił, że Pielgrzymka jest z jednej strony formą podziękowania za całoroczną pracę, a z drugiej odbywa się w intencji bezpieczeństwa w kopalnia i szacunku dla pracy oraz wszystkich tych, którzy odeszli w ciągu minionego roku na „wieczną szychtę”.
„Najcenniejszym skarbem jest człowiek”
Wierni zebrali się przy częstochowskim Kościele św. Barbary, by stamtąd wyruszyć w uroczystym pochodzie w towarzystwie pocztów sztandarowych i Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” ku Jasnej Górze. Po dotarciu przed pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego, delegacje górników złożyły kwiaty. Na jasnogórskich wałach odprawiono potem Drogę Krzyżową, a w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiono Mszę Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem gliwickiego biskupa pomocniczego Andrzeja Iwaneckiego,
Duchowny przywoływał w czasie nabożeństwa słowa śp. bp. Gerarda Kusza, który mawiał, że „skarbem tej ziemi jest węgiel, ale tym najcenniejszym skarbem jest zawsze człowiek”. Bp Iwanecki mówił również o fundamentalnych prawach pracowniczych, takich jak prawo do sprawiedliwej zapłaty czy prawo do wypoczynku.
Wydarzeniem wieńczącym 33. Pielgrzymkę Górników było odczytanie aktu zawierzenia górników i ich rodzin Matce Boskiej Częstochowskiej, co uczynił przewodniczący Grzesik.
Źródło: tysol.pl / ekai