300 osób protestowało przeciw próbie zwolnienia przewodniczącego „S” IKEA Industry Lubawa

• poniedziałek, 21 Listopada 2022
  • Regiony

18 listopada 2022 r. ponad 300 pracowników firmy IKEA Industry w Lubawie spotkało się pod bramą, aby zademonstrować sprzeciw wobec próby rozwiązania umowy o pracę przewodniczącemu organizacji zakładowej NSZZ Solidarność w IKEA Industry w Lubawie Dariuszowi Kawce.
„Była to zdecydowana reakcja kilkuset pracowników i mieszkańców Gminy Lubawa na dzisiejszą uchwałę Rady Miasta. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia zwołanego na wniosek kilku radnych w związku z wpłynięciem pisma od pracodawcy IKEA Industry Poland Sp z o.o. w Lubawie o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z radnym Dariuszem Kawką. Rada miasta większością jedenastu głosów wyraziła zgodę na wypowiedzenie umowy o pracę radnemu Dariuszowi Kawce” – przekazują przedstawiciele Solidarności w IKEA Industry.
Ich zdaniem tak liczebna i spontaniczna reakcja pracowników świadczy o bardzo dużym poparciu załogi i mieszkańców Powiatu Iławskiego i Gminy Lubawa dla szykanowanego Dariusza Kawki.
„Powyższa sytuacja jest atakiem na cały ruch związkowy w Polsce, a bezpośrednio wymierzony w NSZZ „Solidarność” przez zachodnią korporację rękoma polskich menagerów. W związku zawodowym NSZZ” Solidarność” panuje zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, dlatego swoje wsparcie w najbliższym czasie zapowiadają organizacje zakładowe NSZZ” Solidarność” i Budowlani oraz Komisja Krajowa NSZZ” Solidarność”, Zarządy Regionów NSZZ „Solidarność” jak i Krajowy Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność” oraz organizacje międzynarodowe” – przekazują związkowcy.
„W najbliższy weekend odbędzie się zebranie komisji zakładowej w celu podjęcia uchwały o braku zgody na rozwiązanie umowy o pracę koledze Darkowi . Po tym, jeśli IKEA postąpi zgodnie z prawem, to nie rozwiąże Dariuszowi umowy o pracę Jeśli postąpi inaczej – NSZZ „Solidarność” jako cały związek podejmie zdecydowane działania!” – przekazuje Michał Kukuła z Solidarności IKEA Industry.
Działania związkowców w IKEA Industry wpierają członkowie Zarządu Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność”.

www.tysol.pl