11 października br. weszła w życie ustawa o Kasach Zapomogowo-Pożyczkowych

• piątek, 15 Października 2021
  • Kraj

fot.pixabay.com

Nowe przepisy dostosowują działalność Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej do znowelizowanej ustawy o związkach zawodowych. Zgodnie z ustawą do Kasy zapomogowo-pożyczkowej  w przedsiębiorstwach będą mogli przystępować  nie tylko pracownicy, lecz także np. zleceniobiorcy i samozatrudnieni. Będzie to możliwe w przypadku zgłoszenia deklaracji chęci przystąpienia co najmniej 10 osób.

Zgodnie z ustawą, że celem działania kas jest udzielanie pomocy materialnej w formie nieoprocentowanych pożyczek oraz,  w miarę posiadanych środków,  także zapomóg. Osoba chętna zostanie przyjęta w poczet członków KZP na podstawie złożonej deklaracji i będzie zobowiązana do wpłacenia wpisowego oraz miesięcznych wkładów członkowskich (lub wyrazić zgodę na ich potrącenie z pensji) oraz  do wskazania co najmniej jedną osobę uprawnioną do otrzymania zgromadzanych w ten sposób środków (w razie śmierci zatrudnionego).

W ustawie określono zasady kontroli nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi u pracodawcy, u którego nie działają związki zawodowe. Zasadą jest, że kontrolę nad kasami sprawuje działająca u pracodawcy zakładowa organizacja związkowa. W sytuacji gdy taka organizacja nie działa, kontrolę nad kasami sprawować będzie rada pracowników, a w razie jej braku – reprezentacja osób wykonujących pracę zarobkową wyłoniona w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

Wejście w życie ustawy uchyla rozporządzenie Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 r. (Dz.U. nr 100, poz. 502 ze zm.), określające dotychczasowe zasady funkcjonowania kas.

Tutaj dostępna treść ustawy

aw