Spotkanie branży drzewnej w Ministerstwie
W styczniu br. z inicjatywy Regionu Podlaskiego i Krajowej Sekcji Płyt Drewnopochodnych NSZZ „Solidarność” przy wsparciu Pani Minister Anny Moskwy odbyło się spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w sprawie problemów szeroko pojętej branży drzewnej. Było to działanie wynikające ze spotkania Komisji Krajowej z przedstawicielami Rządu RP we wrześniu w Zakopanem. Jest to także kontynuacja działań podejmowanych wcześniej przez Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność” przy współpracy z Sekretariatem Chemicznym, Regionem Podlaskim, Pracodawcami z branży drzewnej, oraz pracy wykonanej w ramach Zespołu KK ds. Przemysłu.
Spotkaniu przewodniczył Pan Edward Siarka – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa przy udziale dyrektorów właściwych departamentów oraz Pana Józefa Kubicy – Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wraz ze współpracownikami.
- Zasady przetargów w Lasach Państwowych – pula dostępna dla odbiorców z historią, eliminacja zjawiska pośrednictwa i eksportu dotowanego drewna.
- Certyfikacja drewna sprzedawanego przez Lasy Państwowe.
- Brak zgód na transgraniczne przemieszczanie odpadów drewna (odpady płyt wiórowych, odpady opakowań z drewna, pochodzenia budowlanego) oraz z instalacji do przetwarzania opadów mających zezwolenie na proces recyklingu w UE. GIOŚ blokuje transporty takich surowców mimo pochodzenia ze źródeł kontrolowanych i mających zgody na przetwarzania odpadów na terenie UE w procesie R3. Np. Niemcy w roku 2021 wydały zgody na import około 500.000 ton odpadów drewna.
- Brak rozstrzygnięć dla niektórych instalacji w zakresie uznania odpadów powstających w procesie przetwarzania drewna za produkt uboczny. Różne decyzje dla różnych WIOŚ w tych samych sprawach. W większości państw UE nie stanowi to problemu (w tym kraje bezpośrednio konkurujące – Niemcy, Austria).
- Drewno pełnowartościowe do wykorzystania w przemyśle – konkurowanie ze spalaniem dotowanym certyfikatami CO2. Wprowadzenie ograniczeń w przyznawaniu certyfikatów CO2 za spalanie pełnowartościowego drewna. Definicja biomasy.
- Przeniesienie obowiązku pochłaniania CO2 przez LULUCF na Lasy Państwowe i ryzyko zmniejszenia pozysku drewna w kolejnych latach.
Pan Minister Siarka i Dyrektor Kubica podnieśli też bardzo ważny i niebezpieczny dla branży temat (sygnalizowany wcześniej przez struktury branżowe NSZZ „Solidarność”) a mianowicie elementy tzw. bioróżnorodności, w tym ostatnio bardzo głośny temat próby przejęcia przez UE kontroli nad Lasami w poszczególnych państwach członkowskich. W ostatnich dniach było bardzo mocne wystąpienie MKiŚ oraz Lasów Państwowych w tej sprawie, chroniące polskie interesy i decyzyjność, w tym interesy branży drzewnej w Polsce.
W trakcie spotkania poszczególne problemy zgłoszone przez branżę zostały szczegółowo omówione, wyartykułowano także możliwości rozwiązania tych problemów. Oczywiście nikt nie oczekiwał, że w czasie jednego spotkania wszystkie problemy zostaną rozwiązane czy rozwiane zostaną różne wątpliwości. Natomiast dyskusja nad konkretnymi problemami powinna być kontynuowana na innym już szczeblu, ważne by dyskusja trwała z zamierzeniem wypracowania rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorstw branży, pracowników oraz Państwa z poszanowaniem jego obowiązków nadzorczych wynikających z przepisów prawa.