Rocznica rewolucji węgierskiej w Białymstoku
Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu pod pomnikiem Józefa Bema w Budapeszcie. Uczestnicy węgierskiego powstania domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich, a także pełnej niezależności od ZSRR. 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara.
Polskie społeczeństwo starało się pomagać Węgrom w 1956 r. Polacy ofiarowali dla nich 800 litrów krwi, przyjmowano też na wakacje węgierskie dzieci i pomagano Węgrom w odbudowie domów. Białostoczanie także masowo przyłączali się do pomocy Węgrom. Zebrano wśród białostoczan ponad 380 tysięcy ówczesnych złotych, to znacząca suma i ponad 47 litrów krwi.
Kwiaty przed tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia złożyli w dniu 27 października - Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovacs, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski i Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.
- Ważne, że Węgrzy pamiętają o tym i pięć lat temu ufundowali tablicę. Dla mnie to zaszczyt, że po raz kolejny możemy razem upamiętnić rocznicę wydarzeń, które miały miejsce w 1956 roku - powiedział przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski.