,,Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy’’
Państwowa Inspekcja Pracy organizuje w 2021 roku ogólnopolski konkurs ,,Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy’’, a jego celem jest promowanie działalności społecznych inspektorów pracy, którzy w ramach pełnionych zadań aktywnie wpływają na zapewnienie przez zakłady poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony uprawnień pracowniczych.
Uczestnikami Konkursu mogą być zakładowi, oddziałowi (wydziałowi) i grupowi społeczni inspektorzy pracy.
Pierwszym etapem konkursu jest etap wojewódzki organizowany na terenie województwa podlaskiego przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku.
Zgodnie z Regulaminem konkursu, społecznych inspektorów pracy zgłaszają organizacje związkowe. Ze względu na ograniczenia wynikające z trwającej epidemii przedłużamy termin zgłaszania wniosków na etapie wojewódzkim - do 15 czerwca 2021 r. , a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 czerwca 2021 r.
Organizacja związkowa zgłaszająca społecznego inspektora pracy do konkursu przesyła do Okręgowego Inspektoratu Pracy następujące dokumenty:
- kartę zgłoszenia do udziału w konkursie;
- oświadczenie uczestnika konkursu dotyczące zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na wykorzystanie wizerunku;
- dokumentację potwierdzającą podjęte przez uczestnika konkursu przedsięwzięcia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony uprawnień pracowniczych, w szczególności wpisy z księgi uwag i zaleceń z podjętych przedsięwzięć.
Ocena działalności SIP biorących udział w konkursie dotyczy okresu od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia roku poprzedniego.
Ocenie działalności społecznego inspektora pracy podlegają:
1. Działania społecznych inspektorów pracy w zakresie poprawy stanu bhp, w tym:
1) aktywność SIP w działaniach na rzecz prewencji wypadkowej
2) udział w społecznych przeglądach warunków pracy oraz opiniowanie planów poprawy warunków pracy
3) udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Element ten należy brać pod uwagę podczas oceny w przypadku gdy w zakładzie pracy wystąpiły wypadki przy pracy.
4) udział w analizowaniu przyczyn wypadków przy pracy, chorób zawodowych i innych chorób związanych z wykonywaniem pracy (jak w pkt 3)
2. Realizacja uprawnień SIP, w tym:
1) liczba kontroli lub przeglądów stanowisk pracy, kontroli stanu obiektów i pomieszczeń pracy, maszyn i urządzeń technicznych, procesów technologicznych
2) dokonywanie przez SIP stosownych wpisów w księgach uwag i zaleceń
3) wydawanie zaleceń przez zakładowych SIP
3. Rezultaty działalności SIP na rzecz poprawy stanu bhp:
1) liczba stanowisk pracy, na których nastąpiła poprawa warunków pracy w efekcie działań SIP,
2) podejmowanie działania na rzecz aktywnego udziału pracowników zakładu pracy w kształtowaniu właściwych warunków pracy (aktywność szkoleniowa, innowacje).
4. Działania SIP na rzecz zapewnienia przez zakład prawnej
ochrony pracy, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw podejmowanych na rzecz zatrudniania
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia i oświadczenie uczestnika konkursu są do pobrania - tutaj