Pomoc dla represjonowanych
Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. W dokumencie określono zasady nabywania statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w latach 1956 - 1990, a także zasady przyznawania świadczeń finansowych.
Status działacza opozycji będzie można uzyskać składając wniosek do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, po potwierdzeniu przez IPN, że wnioskodawca nie był funkcjonariuszem lub tajnym informatorem organów bezpieczeństwa państwa.
Decyzję o przyznaniu pomocy finansowej będzie podejmował szef UdSKiOR. Świadczenie pieniężne w wysokości 400 zł miesięcznie ma być przyznawane osobom spełniającym odpowiednie kryteria dochodowe. Będzie ono przyznawane na 12 miesięcy, ale w przypadku osób, które ukończyły 67 lat świadczenie będzie mogło zostać przyznane na okres do 60 miesięcy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – bezterminowo.
Osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się również o pomoc pieniężną w wysokości do 300 proc. najniższej emerytury, jednak nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Pomoc ta będzie mogła być również przyznana m.in. na częściowe pokrycie kosztów sprzętu rehabilitacyjnego oraz opłacenie pomocy pielęgnacyjnej.
Zainteresowani mogą zgłaszać się do biura prawnego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność", gdzie mogą otrzymać niezbędne informacje.