Posiedzenie Zarządu Regionu
26 marca br. odbyło się kolejne. posiedzenie Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” podczas którego zostało przyjęte stanowisko dotyczące sytuacji społeczno - gospodarzcej w Białymstoku i województwie podlaskim.
S T A N O W I S K O
Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”
ws. sytuacji społeczno-gospodarczej w Białymstoku i województwie podlaskim
Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” wyraża zaniepokojenie skalą narastającego bezrobocia w Białymstoku, powiecie białostockim, jak i całym województwie podlaskim. Nasze wielokrotnie podejmowane działania, zarówno na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, jak i postulaty zgłaszane do władz centralnych w sprawie ochrony miejsc pracy, czy intensyfikacji działań w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, nie uzyskały należytego wsparcia u rządzących naszym województwem jaki i krajem.
Stopa bezrobocia w województwie podlaskim to - 15,6% i ma ona tendencję wzrostową od 2009 roku. Wzrost bezrobocia nastąpił też w powiecie białostockim - 19,4% a także w samym Białymstoku - 14,2%. Miejsca pracy w naszym województwie giną bezpowrotnie. Wieloletnie zaniedbania w rozwoju infrastruktury drogowej, brak lotniska oraz działań na rzecz pobudzenia inwestycji na ścianie wschodniej wpływają negatywnie na rozwój przedsiębiorczości w naszym regionie. Po upadku Cukrowni i ZNTK w Łapach, mamy upadłość PMB i zwolnienia w Chłodni Białystok. Mniejsze spółki są też na skraju upadłości lub nie płacą w terminie wynagrodzeń pracowniczych. Następuje likwidacja niektórych regionalnych połączeń kolejowych, co jest skutkiem zmniejszenia dotacji na przewozy kolejowe w budżecie województwa podlaskiego. Przerzucanie finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy terytorialne, powoduje likwidacje szkół i zwolnienia pracowników oświaty. Zmniejszenie środków finansowych na kontrakty medyczne spowodowało też zwolnienia pracowników ochrony zdrowia w naszym województwie. Jednocześnie funduje się społeczeństwu wzrost kosztów utrzymania (ustawy śmieciowe) a także przerzuca się ciężar walki z kryzysem na barki pracowników, uelastyczniając formy zatrudnienia i ograniczając wzrost wynagrodzeń pracowniczych co w efekcie powoduje dalsze zubożanie rodzin pracowniczych.
W związku z tak dramatyczną sytuacją gospodarczą i społeczną województwa podlaskiego, Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” domaga się od Rządu RP oraz władz samorządowych województwa podlaskiego, podjęcia natychmiastowych działań, stosownych do skali problemu. Jednocześnie deklarujemy, iż w zależności od rozwoju sytuacji z tym związanej, Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” przygotuje odpowiednie działania statutowe prawem przewidziane związkom zawodowym, celem doprowadzenia do podjęcia przez władze rozwiązań tworzących miejsca pracy i zaprzestania stosowania antypracowniczej i antyrodzinnej polityki.
Białystok, dn. 26 marca 2013 roku.
Józef Mozolewski
Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego
NSZZ „Solidarność”